"Puste miejsce po zajączku" (Wydawnictwo JEDNOŚĆ dla dzieci)

Pięknych książek dla dzieci nigdy nie jest za dużo. Mądrych książek dla dzieci również. Warto mieć je w biblioteczce, warto czytać regularnie. Dzięki nim naszym dzieciom łatwiej zrozumieć świat, rządzące nim prawa i ludzi, których spotykają na swojej drodze. Tego typu książki pokazują, że w życiu bywają trudne momenty, z którymi musimy się zmierzyć i nauczyć się sobie radzić. Jednym z takich wyzwań, które stawia przed nami życie, jest na pewno utrata kogoś bliskiego.

To właśnie spotkało żółwia, bohatera książki Puste miejsce po zajączku. Żółw stracił swojego najlepszego przyjaciela. Zajączka, z którym spędzał mnóstwo czasu. Nie mogli żyć bez siebie. Byli najlepiej dobraną parą, choć dzieliło ich bardzo wiele. Szybki zając musiał zwalniać kroku, żeby żółw mógł za nim nadążyć. Uwielbiający wodę żółw musiał zaopiekować się zajączkiem, kiedy chciał skorzystać z kąpieli. Byli naprawdę szczęśliwi. Patrząc na ich spokojne oczy i uśmiechnięte miny, trudno się nie uśmiechnąć, trudno się nie zachwycić. Równie trudno wyobrazić sobie, że coś mogłoby tę sielankę przerwać. A jednak. Los bywa przewrotny. A może po prostu przewidywalny. Pewnego dnia zajączek znika. I to znika na zawsze. Żółw nie rozumie, co się stało i nie potrafi tego zaakceptować. Jak ma żyć dalej bez zajączka? Pozostała po nim dziura, która zionie pustką i tęsknotą. Co zrobić? Może poszukać kogoś, komu można się zwierzyć i w czyje ramię można się wypłakać?  

Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał pożegnać kogoś bliskiego. Choć gotowi bylibyśmy zrobić wiele, żeby nasze dzieci nie musiały mierzyć się ze stratą, nie jest to możliwe. Ta książka może pomóc w poradzeniu sobie z taką sytuacją, w zrozumieniu jej i pogodzeniu się z tym, co się stało. Puste miejsce po zajączku to książka pełna mądrości i ciepła. Choć dotyka spraw ważnych i trudnych, warto przeczytać ją ze swoją pociechą. A potem o niej porozmawiać, żeby wyjaśnić to, co mogło być dla dzieci niezrozumiałe albo odpowiedzieć na pytania, które zrodziły się w małych głowach. Czytanie takich książek sprawia, że pytań rodzi się wiele, więc przygotujcie się na długie i ważne rozmowy! 

Puste miejsce po zajączku

John Dougherty

ilustracje Thomas Docherty

tłumaczenie Marcin Brykczyński

JEDNOŚĆ dla dzieci 2023

https://www.jednosc.com.pl/
 

Komentarze

  1. Czekam na swoją kolej w bibliotece. Jestem jej bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pamiętam, że jak umarł dziadek moich dzieci poszukiwałam książek o tematyce straty bliskiej osoby, nie było dużego wyboru, cieszy, że teraz jest ich więcej. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  3. widzę że bardzo przyjemna kolorystyka obrazków, treść napewno dla dzieci wartościowa

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz