"Świętujemy cały rok. 36 świąt z różnych stron świata" (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Przed nami cały nowy rok. Rok pełen różnych wydarzeń i świąt. Obchodzimy je, co roku. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale obchodzimy je. W rodzinnym gronie albo wśród przyjaciół. Wszystko zależy od święta i jego charakteru. Podobnie sytuacja wygląda na całym świecie, bo swoje święta mają przedstawiciele wszystkich religii i narodów. O niektórych z nich na pewno słyszeliście, ale jest jeszcze wiele świąt, które do tej pory nie były Wam znane. Obchodzone w różnych zakątkach świata, pełne ciekawych zwyczajów i tradycji. Gdzie znaleźć informacje na ich temat? W książce Joanny Kończak!

Kilka lat temu, przez Bożym Narodzeniem, czytałyśmy książkę Idą Święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie. Bardzo ciekawą i wartościową publikację na temat bożonarodzeniowych zwyczajów kultywowanych w różnych zakątkach świata. Książka Monik Utnik-Strugały to doskonała lektura dla każdego, kto chce przybliżyć dzieciom świąteczne tradycje. Książkę Świętujemy cały rok! 36 świąt z różnych stron świata moglibyśmy nazwać jej kontynuacją. Ma tę samą szatę graficzną i w podobny sposób przekazuje młodym czytelnikom informacje na temat świętowania. Autorka książki zabiera czytelników w podróż do różnych zakątków świata. Kolejność odwiedzanych miejsc i obchodzonych świąt, wyznacza kalendarz. Dlatego zaczynamy od Sylwestra i Nowego Roku. Tej wyjątkowej nocy, kiedy stary rok przechodzi w nowy, a my zaczynamy wszystko od początku. My obchodzimy je na przełomie grudnia i stycznia. Jednak są też kraje, których mieszkańcy świętują nieco później. A obchody są ściśle związane z ich kulturą albo religią. Chińczycy między końcem stycznia a końcem lutego, mieszkańcy Tajlandii w kwietniu, Żydzi we wrześniu albo październiku. 

Obchodzone na całym świecie święta mają bardzo różne pochodzenie. Najczęściej wiążą się z religią (Boże Narodzenie, Chanuka, Diwali) albo rytmem natury (dożynki, Holi, Szab-e Jalda). Są też święta obchodzone po to, żeby uczcić bliskich naszym sercom zmarłych. I takie, które obchodzimy na pamiątkę różnych osób lub ważnych wydarzeń historycznych. Większość z nich ma bardzo długą tradycję. Ludzie przekazują je sobie z pokolenia na pokolenie. Możemy w nich uczestniczyć, możemy obserwować z boku, kiedy trafiamy na jakieś święto w czasie podróży w różne zakątki świata. Pewnie są wśród Was tacy, którzy chcieliby zobaczyć obchody jakiegoś święta na własne oczy i specjalnie planują wyjazd właśnie w tym czasie. Może dla kogoś ta książka stanie się inspiracją do podróży. Mogą to być również podróże palcem po mapie. Ta książka inspiruje, budzi ciekawość i zachęca do poszerzania wiedzy. Piękna szata graficzna, autorstwa Ewy Poklewskiej-Koziełło, sprawia, że tę książkę z taką samą przyjemnością czyta się i ogląda. Koniecznie zapiszcie sobie ten tytuł. Świętujemy cały rok! to książka dla każdego. I jestem pewna, że wszyscy, bez względu na wiek, czegoś nowego się z niej dowiedzą.


 

Świętujemy cały rok. 36 świąt z różnych stron świata

Joanna Kończak

ilustracje Ewa Poklewska-Koziełło

Nasza Księgarnia 2023

https://nk.com.pl/

Komentarze

 1. Sporo miejsc tradycji świątecznych, sama chętnie bym o nich poczytała. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama lubię poznawać inne kultury. Książka warta uwagi

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam kilka wydań o podobnej tematyce. To mnie też interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe wydanie. Świetny sposób na poszerzenie horyzontów i zrozumienie różnorodności kulturowej.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz