"Książka o górach" (Wydawnictwo AGORA dla dzieci)

Wczoraj wróciliśmy z Karkonoszy. Był to już nasz drugi, w tym roku, wyjazd w góry. Mamy w nogach kolejne kilometry przedeptane po kolejnych szlakach. Lubimy tam jeździć, lubimy spędzać czas na wysokościach. Dla mnie góry są tym miejscem do wypoczynku, w którym nigdy nie muszę się martwić, co będziemy robić, bo bez względu na to, dokąd się udamy, zawsze czeka na nas coś ciekawego. Czekają też piękne widoki. I ta wielka radość i niesamowita satysfakcja, że dotarliśmy do celu, mimo tego, że czasem brakowało sił. Dlaczego tak jest? Myślę, że góry są po prostu uzależniające. Kto raz się nimi zachwycił i się w nich zakochał, ten wytrwa w zachwycie i miłości do końca życia.

Góry cieszą się wśród Polaków sporym zainteresowaniem. Nie tylko lubimy spędzać w nich czas, ale również chętnie o nich czytamy. Najlepiej świadczy o tym regularnie powiększająca się kolekcja literatury górskiej na półkach w księgarniach, bibliotekach i naszych domach. Większość z nich adresowana jest do dorosłych czytelników, ale coraz częściej ukazują się również te adresowane do dzieci i młodzieży. Książkę o górach napisano właśnie dla tej drugiej grupy. Jej autor, Robb Maciąg, krok po kroku wprowadza czytelników w świat gór, turystycznych wędrówek i wielkich wypraw. Opowiada o powstaniu gór, wyjaśnia tajemnice związane z nazwami całych pasm i poszczególnych szczytów. Zdradza, że można pojechać w góry (nawet te najwyższe), ale wcale się nie wspinać. Opisuje podstawowe zasady wspinaczki. Przypomina, co powinno znaleźć się w plecaku osoby, która wybiera się w góry. Opowiada o wyprawach na najwyższe szczyty, ich pierwszych (albo najsłynniejszych) zdobywcach. Zdradza sekrety dotyczące zdobywania funduszy na wyprawy. Bardzo ciekawy rozdział poświęcony został górskim koronom. Doskonałym uzupełnieniem całości jest ostatnia część, w której znaleźć można biogramy najsłynniejszych polskich himalaistek i himalaistów. Przeczytacie tam nie tylko o Wandzie Rutkiewicz i Jerzym Kukuczce. Są tam również Anna Czerwińska, Halina Kruger-Syrokomska, Leszek Cichy i Piotr Pustelnik. 
Książka o górach - w tym tytule zawiera się wszystko. To jest książka o górach w pełnym tych słów znaczeniu. To kopalnia wiedzy dla tych, którzy już się górami interesują, ale i dla tych, którzy dopiero chcą je poznać i zrozumieć. Robb Maciąg zgromadził tu ogrom informacji i ciekawostek. Wszystkie opisał w bardzo ciekawy i zrozumiały dla młodego czytelnika sposób. Właśnie dlatego tę książkę czyta się z tak dużym zainteresowaniem. Każdy rozdział to nowy temat, nowy wątek, nowe informacje i ciekawostki. Trudno się od niej oderwać. To lektura, którą chce się od razu przeczytać w całości. Świetnie napisana. Pełna pięknych ilustracji, które stworzyła Patricija Bliuj-Stodulska. I bardzo ładnie wydana. Wypełniona inspiracjami. Doskonała na prezent. Na przykład z okazji zakończenia roku szkolnego. Myślę, że dla niektórych może stać się wakacyjną inspiracją, początkiem nowej pasji. Przeczytajcie koniecznie, a potem widzimy w górach!
 

Książka o górach

Robb Maciąg

ilustracje Patricija Bliuj-Stodulska

AGORA dla dzieci 2024


 https://agoradladzieci.pl/

Komentarze

 1. Góry to piękne widoki i wspaniałe powietrze, sama chętnie bym sie wybrała

  OdpowiedzUsuń
 2. A my właśnie spędziliśmy majówkę w Bieszczadach i też od kilku lat staramy się zaszczepić w naszym Igo miłość do gór. Chyba już wiem, jaką książkę wypada mu kupić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam wyprawy w góry, dają mi pełen reset chociaż jestem zmęczona.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja miłośniczką gór nigdy nie byłam z różnych powodów, ale znam mnóstwo osób, które je kochają. Taka książka może przyczynić się do tego, że dziecko połknie górskiego bakcyla.

  OdpowiedzUsuń
 5. Góry to moja miłość i moja natura - niestety choć bardzo się starałam nie zaraziłam nią mojego dziecka - może zabrakło takiej książki, która pokazała by mu tą miłość od innej strony

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz