"Poznaj Poznań" (Wydawnictwo Miejskie Posnania)

Nie będę ukrywać, że Poznań nie jest moim ulubionym miastem. Zbyt dobrze go znam, za dużo wiem o jego wadach. Za bardzo utrudniły mi życie trwające w nim remonty. Przeszkadza mi brud w poznańskich tramwajach i autobusach oraz to, że trudno dostać się z miejsca na miejsce bez przesiadek. Nie lubię tego miasta, ale czuję do niego sentyment. Tu się urodziłam, wychowałam, tu skończyłam studia. Wiem, że przyjezdnym Poznań się podoba. Wiem, że nie umiem spojrzeć na to miasto obiektywnie. Trzymając w rękach książkę Poznaj Poznań starałam się patrzeć na to miasto oczami osoby, która dopiero je poznaje i odkrywa.

 

Książka Poznaj Poznań zachwyca od pierwszego wejrzenia. Piękna okładka, na niej wspaniała ilustracja i duży format zachęcają, żeby do tej książki zajrzeć i ruszyć z nią w podróż do stolicy Wielkopolski. Przejść jej ulicami, zajrzeć do najpopularniejszych zabytków, poznać najważniejsze symbole. Na początku garść informacji historycznych. I to nie tylko o historii Poznania, ale również historii Polski. Przecież to Poznań uznawany jest przez historyków za jedno z miejsc, w których Mieszko I mógł przyjąć chrzest. To właśnie w Poznaniu, na dzisiejszym Ostrowie Tumskim, rozwijała się polska państwowość. Historię tego miejsca i ślady działalności poddanych Mieszka I, można zobaczyć w dwóch świetnych muzeach. Bramie Poznania i rezerwacie Genius Loci. Odwiedziłyśmy je dwukrotnie i polecamy każdemu, kto szuka ciekawego miejsca i oryginalnej formy zwiedzania. Zabytków jest w Poznaniu wiele. Najbardziej znane są na pewno stojący na Starym Rynku ratusz, Zamek Cesarski i kościół farny. Oprócz zabytków nie brakuje w Poznaniu również budowli znacznie młodszych, ale równie ciekawych (choćby budynek Międzynarodowych Targów Poznańskich i Okrąglak). Ale ta książka to nie tylko prezentacja zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. To również opowieść o tym, co dla poznaniaków i Poznania ważne. O tradycjach i zwyczajach mieszkańców tego miasta. O zamiłowaniu do robienia zakupów na rynkach i podawaniu słodkości po niedzielnym obiedzie. O spacerach po poznańskich parkach i miejscach, w których poznaniacy lubią wypoczywać. I smakołykach, z których słynie Poznań. Wiecie o czym mowa? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie do tej książki!
Czy dzięki tej książce polubiłam Poznań? Myślę, że nie, ale na pewno spojrzałam na to miasto w zupełnie inny sposób. Tak, jak patrzą na Poznań osoby, które tego miasta nie znają i dopiero będą je odkrywać. Atrakcji i miejsc wartych zobaczenia jest w Poznaniu mnóstwo i każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje. Miłośnicy historii, fani architektury, teatromani i ci, których fascynują zwierzęta i rośliny. Przyjezdni nudzić się na pewno nie będą, a książka może pomóc im przygotować się do wizyty w stolicy Wielkopolski. A co z mieszkańcami Poznania? Czy im ta książka przypadnie do gustu? Myślę, że tak. Choć oni podejdą do niej trochę bardziej krytycznie. Oni, przeczytawszy Poznaj Poznań, od razu wymienią kilka miejsc, które zostały pominięte, a które ich zdaniem powinny się na jej kartach znaleźć. Ale wiadomo, że książki nie są z gumy, więc cieszę się, że taka pozycja w ogóle powstała i mieszkańcy Poznania oraz turyści mogą się nią cieszyć!
Poznaj Poznań

Joanna Gaca-Wyczółkowska, Katarzyna Kamińska

ilustracje Ola Woldańska-Płocińska

Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024


 https://sklep.wmposnania.pl/


Komentarze

  1. Mało znam Poznań. jakoś tak miasto rzadko pojawiało się na moim szlaku turystycznym, zatem chętnie z dzieciakami przymierzę się do bliższego jego poznania. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam sięgać po kolejne wydania o znanych miastach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz