Środowe recenzje: "Orzeł Biały. Znak państwa i narodu" (Wydawnictwo Bajka)

Coraz częściej rozmawiamy z Tosią na temat naszych narodowych symboli, jest coraz starsza, coraz bardziej interesuje się otaczającym ją światem, coraz bardziej interesuje ją kraj, w którym mieszka. Chcemy odpowiadać na jej pytania najlepiej jak umiemy, ale często stajemy przed dylematem, jak opowiadać o tym w sposób zrozumiały dla kilkulatka i przed koniecznością ugruntowania naszej wiedzy. Na szczęście są książki!

Orzeł Biały. Znak państwa i narodu, który kilka tygodni temu ukazał się nakładem Wydawnictwa Bajka, to kopalnia wiedzy dotyczącej naszego godła (który jest wizerunek orła z koroną na głowie) i herbu (czyli wizerunku orła umieszczonego w czerwonym polu tarczy herbowej). Jest w tej książce wszystko, co każdy mniejszy i większy Polak na ten temat wiedzieć powinien. Najpierw kalendarium, potem legenda o orlim gnieździe (co prawda nie umieszczono jej w książce, ale mamy tutaj mnóstwo informacji z jej powstaniem związanych). Z kolejnego rozdziału dowiadujemy się, który król, jako pierwszy umieścił orła w koronie na swojej pieczęci oraz, co do dokładnie za gatunek orła. Jest fragment poświęcony barwom polskiego herbu oraz zmianom kształtu Orła Białego na przestrzeni wieków. Orzeł widnieje również na polskich chorągwiach, orderach, symbolach wojskowych. I o tym wszystkim również pisze Alfred Znamierowski. 

Wymieniłam wiele poruszonych w tej książce wątków, a i tak nie napisałam o wszystkich. Bo ta książka to niemal encyklopedia, prawdziwa kopalnia wiedzy. Powinna trafić do każdego domu. Przed jej przeczytaniem myślałam, że wiem dużo (a może nawet, że wiem wszystko), z każdą stroną moje zdziwienie rosło, bo okazało się, że wiem niewiele. Chętnie jednak tę wiedzę razem z Tosią poszerzałam, bo tę książkę, choć naszpikowaną informacjami, czyta się jak najlepszą powieść!
Język jest przystępny i zrozumiały dla młodszych i starszych czytelników. Nikogo nie zniechęcą trudne i niezrozumiałe słowa, bo jeśli takie się pojawiają, zostają natychmiast na marginesie wyjaśnione. A tekst uzupełniają liczne zdjęcia i ilustracje, które nie tylko umilają lekturę, ale przede wszystkim doskonale obrazują każdy omówiony wątek. 

Orzeł Biały. Znak państwa i narodu to książka, która udowadnia, że o ważnych sprawach można pisać w sposób przystępny i prosty, ale nie prostacki i banalny. Na każdej stronie widać z jak dużym szacunkiem autor odnosi się do naszych symboli narodowych, nie ma tu jednak mowy o nadmiernym patosie. Polecam serdecznie wszystkim rodzicom i nauczycielom, którzy zmagają się z pytaniami najmłodszych i, którzy sami chcą poszerzyć własną wiedzę.
* zainteresowanych informuję, że Bajka wydała także książkę poświęconą polskiemu hymnowi, znaleźć możecie ją tutaj

Orzeł Biały. Znak państwa i narodu
Alferd Znamierowski
Wiek 8+

Komentarze

Prześlij komentarz