Jedziemy w góry z dzieckiem, czyli "Podróżownik. Karkonosze i Kotlina Kłodzka" (MAC)

Podróżowniki poznałam rok temu, przy okazji pisania recenzji tej serii dla portalu Qlturka.pl. W ostatnim zdaniu tej recenzji (klik) napisałam, że czekam na Podróżownik poświęcony Dolnemu Śląskowi, a skrycie marzyłam o tym, żeby powstała taka książka o Karkonoszach. Można powiedzieć chciałam, to mam! Mam i bardzo się cieszę! Przedstawiam Wam, więc Podróżownik. Karkonosze i Kotlina Kłodzka.

Podróżowniki to coś więcej, niż zwykłe przewodniki dla dzieci. To książki pełne rozmaitych informacji dotyczących opisywanego w nich miejsca, ale także informacji praktycznych (co wziąć ze sobą na wakacje i w jaki sposób robić zdjęcia). Na pierwszej stronie znajdujemy Paszport Turysty, w tym miejscu dzieci wpisują swoje imię i nazwisko oraz wiek, mogą również wkleić zdjęcie lub narysować osoby, z którymi podróżują. Na kolejnych stronach uzupełnić można daty naszej podróży oraz jej cel (można nawet narysować pensjonat/schronisko/hotel, w którym się mieszka). Po tych wszystkich niezbędnych informacjach praktycznych związanych z samym podróżowaniem, dostajemy rozdziały dotyczące tego, co możemy zobaczyć na miejscu. Jest oczywiście mapa, na której zaznaczone zostały najważniejsze miejscowości, są także podstawowe informacje o opisywanym regionie. Jest garść ciekawostek dotyczących powstawania gór. Są informacje o parkach narodowych, roślinach, zwierzętach i górskim klimacie. W zasadzie mogłabym pisać czego w Podróżowniku nie ma, choć myślę, że mogłoby to być trudne, bo jest w nim chyba wszystko! Informacje przeplatają się z zadaniami, które autorzy przygotowali dla małych podróżników, są zagadki, krzyżówki, rebusy. Jest miejsce na rysunki, można wkleić ptasie pióra znalezione podczas wycieczki, a także rośliny (tu autorzy zwracają uwagę, że zanim zerwie się jakąś roślinę, należy upewnić się, czy nie jest chroniona). A na końcu, gratka dla fanów planszówek, czyli gra pełna przygód. Są również naklejki, które można umieścić w Podróżowniku (na nie najbardziej cieszy się Tosia).

Podróżownik to nie jest tylko przewodnik, choć zawiera wszystkie informacje, które w takowym wydawnictwie znaleźć się powinny. Tu jednak dostajemy szansę stać się współautorami, na zapisanie ważnych dla nas wydarzeń, ciekawych miejsc, które udało nam się zobaczyć, lokalnych przysmaków, które spróbowaliśmy. Czytana i uzupełniana, przed, w trakcie oraz po wycieczce lub wakacjach książka, stanie się niesamowitą kroniką rodzinnej podróży, wycieczki szkolnej albo kolonii. Jestem zachwycona pomysłem Anny i Krzysztofa Kobusów i wszystkim znajomym, którzy podróżują z dziećmi po Polsce, gorąco polecam właśnie ich książki. My w tym roku z Podróżownikiem o Karkonoszach podróżować nie będziemy, ale już niedługo zdradzę Wam, który zabieramy ze sobą!

Podróżownik. Karkonosze i Kotlina Kłodzka
Anna i Krzysztof Kobusowie
Wydawnictwo MAC , 2016
Wiek 6+ 
*na stronie internetowej znajdziecie Podróżowniki poświęcone innym regionom Polski,
Podróżowniki poświęcone innym krajom oraz Podróżownik uniwersalny,
który ułatwi przygotowanie podróży z dzieckiem

Komentarze