Środowe recenzje: Z książkami w Krakowie

Zdążyliście już pewnie zauważyć, że lubimy podróżować z książkami. Każdy tegoroczny wyjazd wiązał się z zakupem kilku nowych książek albo kolorowanek, związanych z miejscem, które odwiedzamy. Tak samo było w przypadku Krakowa. Mój wybór padł na sześć książek, które sprawdziły się doskonale i, które chcę Wam teraz polecić.


Po pierwsze Kraków dla młodych podróżników. Tę serię przedstawiałam już opisując książki o Warszawie, polubiłam ją do tego stopnia, że przed wyjazdem do Karkowa bez wahania kupiłam wersję o tym mieście. W niej, podobnie jak w Warszawie dla młodych podróżników, autorka snuje opowieść o historii miasta, jego mieszkańcach, bohaterach legend i zabytkach. Znajdujemy tu legendę o Smoku Wawelskim, historię pierwszych dziewcząt studiujących na krakowskim uniwersytecie, opowieść o Kazimierzu oraz rozdziały poświęcone krakowskim artystom. Na pierwszej wklejce mapa centrum miasta, na drugiej słowniczek. Ta książka przyda się nie tylko tym, którzy wybierają się do Karkowa. Spodoba się również dzieciom, które interesują się historią. Jeśli planujecie jakąś podróż, sprawdźcie koniecznie, czy miastu, do którego się wybieracie nie została przypadkiem poświęcona książka z tej serii.Po drugie, Krakowski Rynek Michała Rusinka. Mamy tę książkę od dawna, ale teraz Tosia mogła na własne oczy zobaczyć opisywane przez autora miejsca. Nie wiem ile razy czytaliśmy jej wiersze Rusinka podczas minionego weekendu, ale wśród nas nie znajdziecie osoby, która w tych dniach przynajmniej raz nie czytała jej tej książki. Tak, jak napisałam wcześniej, mamy tę książkę od dawna i raz na jakiś czas ściągaliśmy ją z półki, ale bardziej była to nasza, a nie Tosi inicjatywa. Tym razem było inaczej, po pierwszym spacerze po Rynku Głównym, poprosiła o przeczytanie tej książki. I przepadła absolutnie. Teraz pięknie mówi z pamięci większość wierszyków, a samą książkę bardzo chętnie ogląda i wspomina miejsca, które odwiedziła.
Po trzecie, dwie kolorowanki. Kraków z serii Kolorowy portret miasta oraz Koloruję Kraków. Tę pierwszą opisywałam już tutaj i do dziś chwalę całą serię, ta druga, to książeczka formatu A4, która oprócz kolorowanek zawiera również naklejki. Dzięki tym naklejkom dzieci mają wzór sugerujący kolory, ale mogą również puścić wodze wyobraźni i kolorować jak chcą.
Po czwarte, Kraków. Album z naklejkami. Raj dla dzieci. Musiałam powstrzymywać Tosię, żeby nie nakleiła wszystkich jeszcze w domu. Umówiłyśmy się, że będzie naklejać te, które udało nam się zobaczyć, a uzbierało się tych miejsc całkiem sporo. Każde z miejsc zostało krótko opisane, na każdej stronie znalazła się również jedna ze związanych z Krakowem legend. Niewielka książeczka, w bardzo niskiej cenie, a w niej tyle informacji!

Po piąte, oczywiście Podróżownik, po tegorocznych wakacyjnych wojażach, nie ma możliwości, żebyśmy wyjechali bez niego. Ba! Tosia sama przypomina o zabraniu go. To ona nosi go w swoim plecaku. A w nim lądują kupione na miejscu pocztówki, mapy, które dostała w informacji turystycznej, bilety do zwiedzanych miejsc. Oprócz tego na każdy wyjazd wkładam do Podróżownika kilka czystych białych kartek. To doskonały sposób na zajęcie uwagi Tosi w restauracjach, które nie mają przygotowanych kolorowanek dla najmłodszych klientów. Wtedy w ruch idą nasze własne kredki albo długopisy i wspomniane kartki.

Lubię te nasze podróże inspirowane i wspomagane książkami. Nam ułatwia to opowiadanie Tosi historii o odwiedzanych miejscach, jej ułatwia ich zapamiętywanie. Chętnie zagląda do nich nie tylko przed i w trakcie wyjazdu, korzysta z nich także po powrocie do domu. Bo po każdą z tych książek warto sięgnąć nie tylko przy okazji wyjazdu do Krakowa!

Kraków dla młodych podróżników
Marta Spingardi
ilustracje Marianna Oklejak
ExpressMap, 2016

Krakowski Rynek dla chłopców i dziewczynek
Michał Rusinek
ilustracje Iwona Cała
Wydawnictwo Literatura, 2015

Koloruję Kraków. Malowanka z najklejkami
 Wydawnictwo Aksjomat, 2016

Kraków. Kolorowy portret miasta
Joanna Myjak 
Wydawnictwo Olesiejuk, 2016

Kraków. Album z naklejkami
Wydawnictwo Aksjomat, 2016 

Podróżownik uniwersalny
Anna i Krzysztof Kobusowie
ilustracje Ewa Najnigier-Galińska/Podpunkt
Wydawnictwo MAC, 2016

Komentarze

 1. Sporo tych książeczek o Krakowie... I każda inna... Super :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. W tak fajny sposób mozna dziecku przyblizyc informacje o poszczególnych miastach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można, można;) Tosia bardzo dużo z tego zapamiętała, więc sposób godny polecenia i propagowania:)

   Usuń
 3. Jeszcze genialne książki z Serii legendy wawelskie :-)
  http://wawel.krakow.pl/pl/op/68/Seria-Legendy-wawelskie
  Pozdrawiam, Marta

  OdpowiedzUsuń
 4. Krakowski rynek mamy, ale pozostale prezentuje sie rownie ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 5. Krakowski rynek mamy, ale pozostale prezentuje sie rownie ciekawie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz