Środowe recenzje: Kolejna część znakomitej serii, czyli "Podróżownik. Świętokrzyskie" (MAC Edukacja)

Osoby, które czytają nas regularnie (tak zwani wierni czytelnicy) wiedzą, że ostatnie wakacje minęły nam pod znakiem krótszych i dłuższych wyjazdów w różne regiony Polski. W każdym takim wyjeździe towarzyszyły nam Podróżowniki, czyli seria książek z wydawnictwa MAC Edukacja. Nad morze ruszyliśmy z Podróżownikiem. Wybrzeże Polski (KLIK), Warszawę i Kraków zwiedzaliśmy z Podróżownikiem uniwersalnym w plecaku (KLIK), a w ukochane Karkonosze zabraliśmy ten poświęcony im i Kotlinie Kłodzkiej (KLIK). Czy w jakikolwiek sposób zmieniły one nasze podejście do podróżowania z dzieckiem? Oczywiście! Dlatego bardzo się ucieszyłam, kiedy zobaczyłam, że Anna i Krzysztof Kobusowie przygotowali dla nas nowy tom!

Tym razem wraz z autorami Podróżowników wyruszamy na wyprawę do województwa świętokrzyskiego. Od razu przyznaję się, że nigdy tam nie byłam, dlatego z jeszcze większym zapałem kartkowałam tę książkę przy pierwszym spotkaniu. Autorzy zawsze wybierają najciekawsze, a często niezbyt znane miejsca w danym regionie. Wcześniej jednak czytelnicy (i podróżnicy) dowiadują się mnóstwa ciekawych rzeczy o krainie, którą będą zwiedzać. Są tu ciekawostki historyczne, geograficzne, biologiczne i zoologiczne. Jeszcze przed wyruszeniem w podróż będziemy wiedzieć, gdzie szukać najstarszego drzewa, najwyższej góry albo największego miasta. O zawrót głowy przyprawia mnie za każdym razem ilość miejsc wartych odwiedzenia. Najczęściej chciałabym zobaczyć je wszystkie, ale wyjazd nie jest aż tak długi, żeby móc to zrobić. W Podróżowniku. Świętokrzyskie kuszą między innymi:

- Kielce, czyli stolica województwa świętokrzyskiego, w której warto zobaczyć Muzeum Zabawek i Zabawy, bazylikę katedralną oraz pomnik dzika, 
- Jaskinia Raj, położona w pobliżu Chęcin, uznawana za jedna z najpiękniejszych polskich jaskiń,
- Święty Krzyż, czyli klasztor zbudowany na szczycie Łysej Góry (tej samej, na której odbywały się sławne sabaty czarownic),
- Centrum Nauki Leonarda da Vinci w Podzamczu, prawdziwa gratka dla miłośników nauki i techniki.

Takich miejsc opisano w Podróżowniku znacznie więcej. Jest jeszcze Bałtów ze znajdującym się tam JuraParkiem i Pacanów z Europejskim Centrum Bajki. Podróżownik pokazuje województwo świętokrzyskie jako region niezwykle atrakcyjny dla rodzin z dziećmi. Ciekawy, zarówno dla najmłodszych, które zachwycą dinozaury, czarownice i Koziołek Matołek i starszych, chodzących już do szkoły, bo właśnie tam mogą zobaczyć gołoborze!

Opisy ciekawych miejsc to nie jedyne informacje, jakie znaleźć można w Podróżownikach. Właśnie na tym polega ich wyjątkowość! Są nie tylko przewodnikami opisującymi zabytki, jest tam mnóstwo wolnego miejsca na własne zapiski. Na pierwszych stronach trzeba wpisać cel podróży, dokładne daty jej trwania, osoby, z którymi podróżujemy oraz miejsce noclegu.

Poza tym jest tu wszystko, co znamy z wcześniejszych części serii, czyli krzyżówki, zagadki, zadania do rozwiązania przed, po i w trakcie podróży. Do teraz wspominam, jak Podróżownik uniwersalny uratował mnie (i Tosię), kiedy w Warszawie poszliśmy odwiedzić znajomych, u których nie było żadnych zabawek/książek/rzeczy atrakcyjnych dla kilkulatki i rozwiązałyśmy wtedy wszystkie zadania z Podróżownika

Ja czuję się zachęcona do wyprawy w region świętokrzyski. Anna i Krzysztof Kobusowie pokazali jego różnorodność i unikatowość na tle innych województw. Pewnie się tam wybierzemy i jestem przekonana, że nie będziemy się nudzić! Myśląc więc o wyprawie w okolice Kielc, zachęcam Was do sięgnięcia po Podróżownik. Świętokrzyskie i oczywiście czekam na książki o kolejnych regionach!
Podróżownik. Świętokrzyskie
Anna i Krzysztof Kobusowie
ilustracje Patrycja Bliuj-Stodulska
MAC Edukacja, 2016
Wiek 6+Komentarze

 1. Bardzo mi się podobają te książki i nadal nie rozumiem dlaczego jeszcze nie wpadły w nasze ręce!! Jednak sezon na wyjazdy i wycieczki wszelkie przed nami, więc....

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale świetny pomysł na książki! Pierwsze słyszę mówiąc szczerze, ale już jestem oczarowana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są fantastyczne! My już nie wyobrażamy sobie wakacji bez nich:)

   Usuń
 3. Moj ukochany region (no dobra, nie jedyny ukochany ;-) ). Muszę rozejrzeć się za tą książką, bo zapowiada sie świetnie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nigdy tam nie byłam, ale wiem, że muszę jak najszybciej pojechać.

   Usuń
  2. Koniecznie. Jest tyle do odkrycia. Jeździmy tam co jakis czas od 6 lat i co? 1/3 poznana, a reszta to kolejne 8 czy wiecej lat :-)

   Usuń
 4. Mnie również oczarowały te książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super książki. Ja w tym roku sama robiłam córce pamiętnik zeszyt z urlopu, z mapkami, zdjęciami itd, ale w następne wakacje nie będę musiała się męczyć ;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam serdecznie! U nas sprawdziły się znakomicie!

   Usuń
 6. Melduję się- my jesteśmy ze świętokrzyskiego! Znamy wymienione miejsca ale chętnie dowiem się o nich czegoś więcej. I zdradzę tylko że może wkrótce książeczka ta będzie wymagała uaktualnienia i to poniekąd za moją sprawą, ale póki co nie zdradzę nic więcej i mam tylko nadzieję że wszystko się uda ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz