Marcowe nowości w serii "Czytam sobie" (EGMONT)

W ostatnim czasie odbyłam kilka kolejnych rozmów o na temat nauki czytania. Rodzice narzekali, że ich dzieci nie lubią czytać, że do czytania się nie garną i nie chcą składać wyrazów. Takim rodzicom zawsze mówię, że na każdego przyjdzie czas, że najważniejsze to do niczego dziecka nie zmuszać, a jedynie zachęcać. W jaki sposób? Proponując dziecku ciekawe lektury. A najlepiej pozwalając mu samodzielnie je wybierać. Moim zdaniem to klucz do sukcesu!


Szukając książek, które pomogą dzieciom rozpocząć przygodę z samodzielnym czytaniem, proponuję serię "Czytam sobie" z wydawnictwa EGMONT. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Są tam historie o sławnych ludziach, opowieści o zwierzętach, o mitycznych bohaterach, wielkich odkryciach i dalekich podróżach. Seria, o czym pisałam już kilkukrotnie, podzielona została na trzy poziomy:

1. SKŁADAM SŁOWA (proste wyrazy, podstawowe głoski, dużo ilustracji, mało tekstu),
2. SKŁADAM ZDANIA (podstawowe głoski oraz "h", dłuższe zdania, więcej tekstu),
3. POŁYKAM STRONY (długi tekst, mało ilustracji, wszystkie głoski, dłuższe i złożone zdania).

Każdy tytuł ukazywał się na jednym poziomie i nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Tu muszę się jednak poprawić, bo do tej pory nie były. Właśnie ukazała się trzytomowa seria "Historie spod podłogi" autorstwa Justyny Bednarek, z ilustracjami Marcina Minora. Bohaterem książki Dom, która zalicza się do pierwszego poziomu, jest Kudełek, mały stworek z kurzu, mieszkający pod podłogą. Kudełek ma wygodną norkę, warcaby, kredki, a nawet komputer! Nie ma jednak najważniejszego, czyli towarzysza. Kudełkowi bardzo doskwiera samotność. Pewnego dnia, chcąc poprawić sobie humor, Kudełek wpatruje się w lustro i robi do niego raz śmieszne, raz groźne miny. I wtedy dzieje się coś niezwykłego! Ten ktoś, kogo Kudełek widział w tafli lusterka, nagle z niego wyskakuje. Okazuje się, że to Grubelek! Od tej pory Kudełek przestaje być samotny, ma prawdziwego przyjaciela i przeżywa z nim fantastyczne przygody. A tych przygód jest tak wiele, że o kolejnych z nich przeczytać możemy w książce z poziomu drugiego o bardzo tajemniczym tytule Wyprawa. Dokąd mogą wybrać się dwa kurzowe stworki? Otóż one opuszczają norkę nr 5 i ruszają na dywan! Tam czyha na nich niebezpieczeństwo. Pani Celina uzbrojona w odkurzacz i jej rudy kot. Kudełek i Grubelek muszą skryć się pod kredensem. Uciekając nawet nie podejrzewają, że wkrótce dołączy do nich kolejny przyjaciel, który stanie się ich pupilem. Odtąd wesołe trio, Kudełek, Grubelek i Pulpetek zamieszkają razem i będzie im jeszcze weselej! O ich przygodach przeczytać można w książce Serce (poziom trzeci), tu nie ma już kolorowych ilustracji, a tekst jest dłuższy i trudniejszy. Jest jednak równie wciągający! Pojawiają się nowi bohaterowie i zawiązuje się zupełnie niespodziewana przyjaźń...
Bardzo spodobał mi się pomysł stworzenia trzytomowego cyklu w ramach serii "Czytam sobie". Dzięki temu dzieci będą rosły razem z książką. A jeśli Kudełka, Grubelka i Pulpetka polubią będą mogły poznawać ich dalsze przygody. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, żeby nie czekać aż dzieci opanują czytanie do tego stopnia, że przeczytają wszystkie te książki samodzielnie. Można czytać je dzieciom do snu albo zabierać ze sobą w podróż. Mają nieduży format, zmieszczą się do torebki albo plecaka, więc wiele wypraw mogą umilić. Serię "Historie spod podłogi" napisała, jak już wspomniałam wcześniej, Justyna Bednarek, autorka między innymi uwielbianego przez dzieci cyklu o przygodach skarpetek, ilustracje stworzył Marcin Minor. Polubiliśmy ilustrowane przez niego książki dzięki Gwiazdce z nieba, teraz dostajemy kolejną próbkę jego talentu i po raz kolejny wpadamy w zachwyt! Zarówno kolorowe, jak i czarno-białe cieszą oczy tak samo.

A to jeszcze nie koniec nowości z serii "Czytam sobie", oprócz "Historii spod podłogi", ukazały się w niej również dwie biografie. 


Na poziomie drugim i trzecim. Jedna z nich (poziom 2) to opowieść autorstwa Wojciecha Widłaka o Józefie Piłsudskim. W roku stulecia niepodległości lektura obowiązkowa! Dzieci poznają życie marszałka, dowiedzą się, co działo się w 1918 roku. Zajrzą do rodzinnego domu Józefa Piłsudskiego i zobaczą jak wyglądała Polska w latach 20. XX wieku. Jeśli dodamy do tego znakomite ilustracje Joanny Rusinek, to pewne jest jedno, wiedza historyczna sama wejdzie do głowy.Bohaterką drugiej (poziom 3) jest Irena Sendelerowa. Właśnie obchodzimy jej rok, więc bliższe poznanie tej postaci jest jak najbardziej wskazane. Zilustrowana przez Annę Kurdziel książka Ewy Nowak opowiada jednak nie tylko o wojnie, to opowieść o całym życiu kobiety, która ryzykując własne życie uratowała z warszawskiego getta wiele dzieci. Przy okazji czytelnicy poznają również nazwy odznaczeń, które Irena Sendlerowa otrzymała w uznaniu dla swojego bohaterskiego czynu. Dzięki temu młodzi czytelnicy dowiadują się sporo nie tylko o głównej bohaterce, ale również o Polsce i jej historii.Seria "Czytam sobie" jest z nami od dawna. Tosia zawsze samodzielnie wybierała książki, które kupowaliśmy i wypożyczaliśmy. To moim zdaniem klucz do tego, żeby czytanie było dla dziecka przyjemnością. Problemem może być jedynie zbyt duża oferta. Wybór na rynku wydawniczym jest tak duży, że łatwo poczuć się zagubionym i ostatecznie wyjść z księgarni z pustymi rękami. Dlatego jeśli wybierzecie się do księgarni po to, żeby wybrać dla dziecka książkę do nauki czytania, poszukajcie na półkach serii "Czytam sobie" wydawnictwa EGMONT. Świetni autorzy, znakomite ilustracje i bardzo rozległa tematyka. Każdy znajdzie książkę, która mu się spodoba. Na końcu w ramach nagrody czekają na dzieci naklejki i dyplomy, więc radość będzie jeszcze większa. A czytanie ciekawych książek, to pierwszy krok do tego, żeby książki pokochać!seria "Czytam sobie"

Historie spod podłogi:
Dom
Wyprawa
Serce
Justyna Bednarek
ilustracje Marcin Minor

Komendant wolnej Polski. O Józefie Piłsudskim
Wojciech Widłak
ilustracje Joanna Rusinek

Kto uratował jedno życie... Historia Ireny Sendlerowej
Ewa Nowak
ilustracje Anna Kurdziel

Wydawnictwo EGMONT, 2018

Komentarze

 1. My rozpoczęliśmy niedawno przygodę z serią Poczytaj ze mną wydawnictwa Egmont i jesteśmy bardzo zadowoleni. Niewątpliwie w przyszłości sięgniemy po kolejną serię, bo widzę w niej dużo ciekawych tytułów:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa i bardzo przydatna seria pierwszych czytanek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znamy tych książeczek jeszcze, ale chętnie się zapoznamy bliżej ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Za rok córa idzie do szkoły, więc nauka z takimi książeczkami byłaby na pewno weselsza :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz racje, że każde dziecko ma swój czas aby się rozwinąć! :) Święta prawda. Te książki dla dzieci w obecnych czasach są tak pięknie oprawione, że aż samemu chce się je czytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Prezentują się bardzo fajnie! Lubie wydawnictwo egmont :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super prezent na Wielkanoc :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajne wydawnictwa. Idealne, żeby zachęcić do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Sa idelane dla dzieci rozpoczynających nauke czytania, u nas świętnie sie sprawdziły :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak zwykle u Was, bardzo ciekawe propozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Moje dzieci przed zaśnięciem zawsze biorą książki, same, z własnej woli, nieprzymuszane. Najpierw mają czas, żeby pooglądać, a syn sam poczytać, a potem ja czytam im na dobranoc. Zainteresowała mnie książka o Irenie Sendlerowej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakie piękne obrazki, jestem pewna, że spodobają się mojej córce :) Przydatny wpis, zainspirowałaś mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam EGMONT. Właśnie planujemy rozszerzenie Biblioteczki więc coś wybierzemy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo lubimy książeczki z tej serii

  OdpowiedzUsuń
 15. Fantastycznie, że książki dla dzieci przybliżają przyjaznym dla nich językiem tak ważne postacie!
  Jeżeli chodzi o zachęcanie dzieci do czytania, myślę że ważne jest też dawanie przykładu. Dzieci chętniej będą sięgać po książki jeżeli będą widywały swoich rodziców z książką w ręku.

  OdpowiedzUsuń
 16. Serię dobrze znamy i również polecamy :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz