"Jaki znak Twój?" (Znak emotikon)

Wiersz Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka znają wszyscy (choć wielu być może nie wie, że ten wiersz ma taki tytuł). Na zawarte w nim pytania odpowiadamy automatycznie. A co tak naprawdę one znaczą? Czy po dłuższym zastanowieniu odpowiedzielibyśmy na nie tak samo?Warto się nad tym zastanowić, zwłaszcza w dniu, w którym Polska obchodzi setną rocznicę odzyskania niepodległości. To święto nas wszystkich i nikt nie ma do niego większego albo mniejszego prawa. Świętować powinni wszyscy bez względu na wiek. Tosia od tygodnia przygotowywała się do szkolnych obchodów Święta Niepodległości, w piątek brała udział w biciu "Rekordu dla Niepodległej" i razem z innymi nauczycielami i gronem pedagogicznym o 11:11 śpiewała hymn. Nic więc dziwnego, że temat niepodległości, tego co wydarzyło się przed i po 11 listopada 1918 roku był w naszym domu tematem numer jeden. Przyczyniła się do tego również książka, którą postanowiłam Tosi z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości sprezentować. Ta książka to wydany niedawno zbiór wierszy Michała Rusinka Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości.Jakie będzie te następne 100 lat? Tego nie wiemy, warto jednak zadać sobie te same pytania, które Bełza zadał dzieciom w roku 1900. Bo jak czytamy przedmowie (napisanej przez Ewę Łętowską i Krzysztofa Pawłowskiego) "świat się zmienił i do jego opisu potrzeba nam czegoś nowego. Nie tyle nowych słów, ile spojrzenia z innej perspektywy". To wszystko znajdujemy w tych wierszach. Michał Rusinek pokazuje dzieciom, że są nie tylko Polakami, ale również Europejczykami, że od innych narodów różnimy się językiem, symbolami narodowymi. Mimo to powinniśmy być otwarci i tolerancyjni. Rusinek podkreśla, że Polskę nosi się w sercu i nawet mieszkając poza jej granicami można być (wybaczcie mi to określenie) prawdziwym Polakiem. Dzieci dowiadują się w jaki sposób ich historia łączy się z historią Polski i, jak ważne jest, żeby o tej wielkiej historii zawsze pamiętać. Poznają również znacznie słowa obywatel i w końcu dowiadują się, co powinni dać Polsce od siebie, czyli co mogą zrobić, jeśli chcą być prawdziwymi patriotami, którzy naprawdę troszczą się o własny kraj.


Książki patriotyczne bywają tandetne. Raczej zniechęcają, niż zachęcają. Nieciekawe zdjęcia, kiepskie teksty. Na szczęście w tej książce nie znajdziecie ani jednego, ani drugiego. Michał Rusinek po raz kolejny dowiódł, że słowami włada mistrzowsko, a Joanna Rusinek po raz kolejny udowodniła, że rysuje wspaniale, a każda książka, której zapewnia oprawę graficzną jest małym dziełem sztuki. To doskonała lektura dla dzieci, ich rodziców i dziadków. Najlepszy punkt wyjścia do rozmów o Polsce, o patriotyzmie, o trosce o własną ojczyznę. Niedawno słyszeliśmy jak dzieci odpowiadały na pytanie o to, co to znaczy być patriotą. Odpowiedzi były bardzo podobne, dzieci uparcie mówiły o ekologii. Według nich patriota to osoba, która segreguje śmieci. To zapewne też, ale nie tylko. Trudno mówić o miłości do ojczyzny, kiedy nie jest ona wystawiona na próbę. A poruszać ten temat warto, w domu, w szkole, w gronie rodzinnym i wśród przyjaciół. Dzięki temu wychowamy mądrych, tolerancyjnych, myślących patriotów, wśród których i z którymi będzie nam i kolejnym pokoleniom dobrze żyło. Przez następne sto, dwieście, trzysta lat...Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości
Michał Rusinek
ilustracje Joanna Rusinek
Znak emotikon, 2018

Komentarze

 1. Dziękuję za polecenie, właśnie szukałam książeczek o takiej tematyce, które jezykiem dzieci, przystępnei tlumaczyłyby historyczne zagadnienia

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama szukam ciekawych książek patriotycznych, wiec temat jak najbardziej dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po pierwszym zdaniu, zaczęłam się zastanawiać o jaki wiersz chodzi.. Ciekawe ilustracje, myślę, że zainteresują młodych czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Taaka książkę powinno się przekazywać z pokolenia na pokolenie :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie nie zdawałam sobie sprawy z takiego tytułu. W obliczu aktualnych wydarzeń może to i lepiej...

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzieci nie mam, ale akurat ostatnio chłopak się zastanawiał jak w dzisiejszych czasach przekazywać dziecku wartości patriotyczne. Taka książka na pewno jest jednym z ciekawych pomysłów. Fajnie wiedzieć, że takie pozycje powstają! Będę miała na uwadze prezentowo, bo bardzo mi się spodobał taki pomysł przekazywania patriotyzmu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cenię Rusinka, więc z przyjemnością sięgnę po tę książkę! [Maja]

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa jestem co tam dokładnie jest napisane i chętnie ją przejrzę jak będę miała okazję :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Takie książki zawsze mile widziane! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To jest przepiękne wydanie! Dziękuję za przybliżenie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz