Książki o sporcie dla młodszych i tych trochę starszych!

Kiedy szukamy prezentu dla dziecka często myślimy o jego zainteresowaniach, chcielibyśmy, żeby sprawił mu radość, więc zależy nam na tym, żeby wiązał się z jego zainteresowaniami. Jednocześnie myślimy o tym, żeby ten prezent był dla dzieci nie tylko zabawą, ale i pewną formą nauki. Właśnie dlatego tak często stawiamy na książki.

Nie myślę tu oczywiście o dawaniu dzieciom podręczników. Mam na myśli wyłącznie książki, które pozwolą im rozwinąć zainteresowania lub odnaleźć zupełnie nowej pasje. Takie są właśnie książki, które chcę Wam dziś przedstawić.


Pierwsza z nich spodoba się już przedszkolakom. Książka Sport to jest to! przedstawia kilkanaście różnych dyscyplin sportu, o których dzieci być może kiedyś słyszały albo, które mają teraz okazję poznać. Na początek porywająca tłumy piłka nożna, następnie łyżwiarstwo figurowe i narciarstwo. Na kolejne strony trafiły między innymi wspinaczka, wędkarstwo i bilard. Każda dyscyplina została interesująco opisana. Przeczytać można tu o rządzących nią zasadach oraz umiejętnościach jakie muszą posiąść chcący uprawiać ten sport zawodnicy. Wszystkie opisy uzupełniają nieduże, kolorowe i humorystyczne ilustracje. W role zawodników wcielają się tu zwierzęta. Dlatego widzimy wiewiórkę skaczącą na nartach, ośmiornicę rzucającą oszczepem i surfującego jelenia. Jak widać nie tylko każdy może śpiewać, każdy może również uprawiać sport! Jaki? To zależy od nas, ta książka daje wiele możliwości. Każdy powinien znaleźć w niej dyscyplinę, która szczególnie mu się spodoba albo, do której ma szczególne predyspozycje. Jest to również kopalnia pomysłów dla tych, którzy sport oglądają w telewizji albo na stadionie. Znajdą tutaj informacje o dyscyplinach, których być może nigdy nie widzieli, a które chętnie by obejrzeli. Myślę, że jest to doskonała książka dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. Spodoba im się zarówno tematyka, jak i wygląd książki. Duży format, wiele ilustracji, proste, niedługie opisy, z którymi bez problemu powinny poradzić sobie dzieci uczące się czytać - to musi się spodobać!
Druga książka jest to lektura dla fanów skoków narciarskich. Próbowałam sobie przypomnieć, czy coś podobnego ukazało się kiedyś na naszym rynku wydawniczym i wydaje mi się, że to pierwsza tego typu publikacja. Nie ma w niej głównego bohatera. Sporo miejsca poświęcono oczywiście najwybitniejszym polskim skoczkom, czyli Adamowi Małyszowi i Kamilowi Stochowi, ale równoprawnymi bohaterami są również inny zawodnicy. Pojawiają się, więc tutaj skaczący do dziś Noriaki Kasai, Janne Ahonen i Simon Ammann. Są przedstawiciele młodszego pokolenia Richard Freitag, Maciej Kot i Robert Johansson. Znalazło się również miejsce dla skaczących na nartach kobiet. W książce opisano obowiązujące w tym sporcie zasady, przedstawiono jego historię oraz zawodników, którzy jako pierwsi tryumfowali na skoczniach narciarskich. Nie brakuje tu anegdot związanych z poszczególnymi zawodnikami. W książce pojawiają się również ciekawostki związane ze szkoleniem zawodników w poszczególnych krajach, które choć trochę się od siebie różnią, stawiają sportowcom ten sam cel - zdobycie najcenniejszych trofeów. Książkę Jarosława Kaczmarka czyta się z zapartym tchem, ma on tę umiejętność, że słowami przenosi czytelników na sportowe areny. W tej książce zrobił to po raz kolejny. Każdy kto po nią sięgnie poczuje, jakby był na skoczni narciarskiej i kibicował swoim idolom.
Jako rodzice chcemy rozwijać pasje naszych dzieci i wspierać je na każdym kroku. Książki, o których właśnie przeczytaliście świetnie się w tym sprawdzą. To interesujące i wartościowe pozycje dla wszystkich miłośników sportu. Skoczkowie. Tajemnice mistrzów to książka szczególnie ważna dla tych, którzy planują swoje życie związać z zawodowym sporem. Jarosław Kaczmarek przestawia jego blaski i cienie, opisuje sukcesy, nie pomija kontuzji, wypadków i porażek. Zawodowy sportowiec musi umieć z tym wszystkim sobie poradzić. Dlatego, jeśli dzieci z Waszego otoczenia marzą o karierze sportowej, to te książki są dla nich lekturą obowiązkową. Pełną pasji, inspiracji i wskazówek, które na pewno przydadzą się na drodze do realizacji marzeń.


Sport to jest to!
Ole Konnecke
tłumaczenie Agata Janiszewska
Wydawnictwo Debit, 2018

Skoczkowie. Tajemnice mistrzów
Jarosław Kaczmarek 
EGMONT, 2018

https://egmont.pl/ 

Komentarze

 1. już nie pamiętam, kiedy miałam czas żeby spokojnie usiąść i sięgnąć po jakąś książkę. Mam nadzieję, że uda mi się nadrobić książkowe zaległości w święta.

  OdpowiedzUsuń
 2. pierwsza jest zdecydowanie dla nas :0 świetna musze sie w nia zaopatrzeć

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsza książeczka na pewno przypadłaby do gustu naszemu Bąblowi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta pierwsza książka bardzo nam się spodobała :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz