"Bezkresny" (Wydawnictwo Dwukropek)

Nie będę ukrywać, że kiedy okazało się, że przechodzę w tryb home office miałam pewne obawy, jak to będzie z moim czytaniem. W normalnej sytuacji czytam głównie w autobusie i tramwaju w drodze do i z pracy. Pierwsze dni nie były łatwe, konieczność ogarnięcia ogarnięcia nowej rzeczywistości niespecjalnie sprzyjała własnym lekturom. Raczej poświęcałyśmy czas na wspólne czytanie lektur z kategorii wiekowej Tosi. Minął już ponad miesiąc odkąd jesteśmy w domu, wszystko działa jak w zegarku (oprócz domowej drukarki, która dwa dni temu wyzionęła ducha), nadal czytamy razem, ale sporo czasu poświęcamy samodzielnemu czytaniu. Dla mnie oznacza to czas na czytanie książek, na które Tosia jest jeszcze za mała, a które mnie bardzo kuszą.


Jedną z takich książek jest wydana niedawno przez Dwukropek powieść Bezkresny. Prawie 400 stron świetnej historii pełnej przygód i niebezpieczeństw, której akcja rozgrywa się w pociągu. Jest to pociąg bardzo wyjątkowy. "Bezkresnym" nazwano najdłuższy pociąg świata. Miał on pokonywać trasę Kolei Transkanadyjskiej, która łączyła Montreal i Vancoucer. Jej budowę, w drugiej połowie XIX wieku przerwała lawina. Wtedy to, ojciec głównego bohatera książki, uratował życie prezesowi budowy. To wydarzenie całkowicie zmieniło bieg kariery zawodowej ojca Willa i sprawiło, że razem z synem został on zaproszony na pokład "Bezkresnego". Wagonów jest tak wiele, że cały skład tworzy coś na kształt małego miasteczka. Oprócz wagonów osobowych są też towarowe, wagon cyrkowy, saloon, wagony, które mogą stawać się salami teatralnymi, a nawet wagon-kostnica (a może lepiej byłoby powiedzieć wagon-sarkofag). W tym ostatnim przewożone jest ciało dyrektora kolei. Brzmi mrocznie? Brzmi tajemniczo? Myślę, że tak. Nie jest to jednak nawet połowa zagadek i tajemnic, które pojawią się na kartach tej książki. Will wpadnie w bardzo poważne kłopoty. Wszystko przez klucz, który jest w jego posiadaniu. Kiedy dowiaduje się o tym szajka morderców, życie chłopca będzie zagrożone. A on sam ukryje się w... grupie cyrkowej, które podróżuje tym samym pociągiem. Nie będzie mógł jednak spać spokojnie, bo niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, a fakt pobytu w pociągu stanowi dodatkowe zagrożenie.


Tyle o fabule, czas na kilka słów o wrażeniach. Pochłonęłam Bezkresnego w jedno popołudnie. Wciągnął mnie, zafascynował i rozbudził ciekawość. Nie mogłam się od niej oderwać, nie mogłam jej odłożyć i zająć się czymś innym. Chciałam jak najszybciej dowiedzieć się, co będzie dalej i, jak ta cała historia się skończy. Nie zawiódł mnie rozwój wypadków, nie zawiodło zakończenie. Spodobała mi się cała galeria bohaterów. "Bezkresny" był tak ogromny i tak wielu ludzi trafiło na jego postać, że byli tu wszyscy. Dobrzy i źli, uczciwi i nieuczciwi, godni zaufania i tacy, których nie chciałabym spotkać na swojej drodze. Wszyscy byli interesujący. 


Właśnie dlatego Bezkresny jest tak wciągającą lekturą. Czytelnik szybko identyfikuje się z bohaterami i bardzo chce poznać ich dalsze losy. Ze względu na głównego bohatera bardziej na pewno spodoba się chłopcom, ale lubiące opowieści przygodowe dziewczynki również będą zadowolone. Podobnie jak miłośnicy grubych książek, z którymi można spędzać długie godziny. Bezkresny taką powieścią właśnie jest, więc jeśli chcecie sprawić przyjemność młodym miłośnikom literatury, to ta książka będzie strzałem w dziesiątkę!


Bezkresny
Kenneth Oppel 
tłumaczenie Katarzyna Anna Rosłan
Dwukropek 2020
wiek 10+

Komentarze

 1. Ciekawie zapowiada się ta książka, z chęcią bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo tajemnicza książka,
  ale tytuł jest bardzo dobry trzeba przyznać, zachęca do przeczytania...

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekam z niecierpliwością aż książka do mnie trafi, ostatnio z wielką przyjemnością wchodzę w przygody dla młodych czytelników, to chyba mój sposób na to domowe zamknięcie. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę mnie zaciekawiłaś! Chętnie przeczytam z córką. Lubię takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę koniecznie ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo ciekawie się zapowiada, myslę, że i mnie przypadła by do gustu "_

  OdpowiedzUsuń
 7. Super są takie książki, od których nie można się oderwać! To jest prawdziwa radość czytania ��

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się świetna lekturka. :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz