"Rózia Rewelka i Szalone Nitowaczki" (Wydawnictwo Kinderkulka)

Dwa lata temu poznałyśmy bardzo oryginalnych bohaterów literackich. Było to troje wyjątkowych dzieci, które mimo młodego wieku robiły rzeczy wyjątkowe. Nie wiem czy pięknie śpiewały, nie wiem czy umiały skakać wzwyż, ale na pewno miały talent do tworzenia wynalazków. Tak, Rózia, Ignaś i Ada to mali naukowcy!


Każdemu z nich poświęcono jedną książkę (KLIK). W każdej z nich pojawiali się również bohaterowie innych historii, ale główny bohater jest jeden. W nowej książce, którą także napisała Andrea Beaty, jest tak samo. Z tytułu dowiadujemy się, że to historia dobrze nam znanej Rózi Rewelki. Jednak już na okładce widzimy, że oprócz niej spotkamy tu dobrze znanych nam Adę i Ignasia. Będą pracować razem nad projektem, do którego zachęci ich ciocia Rózi. Kobieta i jej przyjaciółki w czasie II wojny światowej tworzyły grupę Szalonych Nitowaczek i budowały samoloty! Teraz potrzebują pomocy młodszego pokolenia. Rózia ma stworzyć wynalazek, który umożliwi ich koleżance Julii udział w konkursie malarskim. Kilka miesięcy temu jadąc na skuterze kobieta uległa wypadkowi i połamała nadgarstki. Do tej pory nie udało jej się odzyskać pełnej sprawności, a udział w konkursie to jej wielkie marzenie. Dzieci bardzo chcą jej pomóc i biorą się do pracy. Pomysłów mają wiele, muszą jednak pamiętać o regulaminie konkursu i stworzyć rzecz całkowicie z nim zgodną. Ważne jest również to, żeby ich wynalazek pomógł Julii wziąć udział w konkursie. Musi być niezawodny i łatwy w użyciu. Przed dziećmi trudne zadanie, z którego będą chciały się jak najlepiej wywiązać.
Nie myślałam, że uda nam się jeszcze kiedyś spotkać Rózię, Ignasia i Adę. Byłam przekonana, że o ich przygodach powstały tylko trzy książki, które poznałyśmy dwa lata temu. Ucieszyłam się, kiedy na Targach Książki w Poznaniu zobaczyłam niewielką książeczkę, z której uśmiechali się do mnie dobrze znani bohaterowie. Takie spotkania lubimy najbardziej! Można powspominać to, co było kiedyś i dowiedzieć się, co dzieje się teraz. A u bohaterów tej książki wydarzyło się wiele. O ich nowych przygodach czyta się znakomicie. Ambitni, mądrzy, kreatywni młodzi wynalazcy budzą podziw czytelników. Małych i dużych. Tych małych nauczy wierzyć we własne siły, tych dużych przekona o tym, że czasem trzeba dzieciom dawać swobodę. Tylko wtedy mogą stworzyć rzeczy wielkie. Czytajcie tę książkę swoim dzieciom, a potem myślcie o własnych wynalazkach, odkrywajcie wspólnie świat i korzystajcie z inspiracji jakie podsuwają opisani w niej bohaterowie.
Rózia Rewelka i Szalone Nitowaczki
Andrea Beaty
ilustracje Davis Roberts
tłumaczenie Łukasz Witczak
Wydawnictwo Kinderkulka 2020

Komentarze

 1. Takich bohaterów, to ja lubię!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bez takich naukowców i odkrywców Nasz świat byłby nudny! Fajnie, że powstają takie postacie literackie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaintrygowałaś mnie tą książką :) wydaje się być bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 4. wydaje się być bardzo ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znamy tej książki, ale chętnie poznamy. Zapisuję tyutuł może akurat podczas najbliższych zakupów uda mi się ją zamówić :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdy dzieci mają przestrzeń, z wielką swobodą i pasją odrkywają świat. Myślę, że to jest przesłanie i nawet rodzicom trzeba o tym czasami przypomnieć.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz