"Maria Montessori. Historia aktualna" (Wydawnictwo Mamania)

To chyba pierwsza w historii bloga książka dla dorosłych. Dlaczego zdecydowałam się zrobić dla niej wyjątek? Wyjaśnienie jest bardzo proste. Bohaterka tej książki ściśle wiąże się z dziećmi i tym, jak dziś wielu rodziców postrzega kwestie związane z ich wychowaniem. Nazwisko Montessori pojawia się w bardzo wielu miejscach. Możemy wybrać dla naszych dzieci przedszkola albo szkoły opierające się na metodach stworzonych przez bohaterkę tej książki. Wielu rodziców stosuje opisane przez nią zasady we własnych domach i w codziennym życiu. Czy, żeby korzystać z tej metody trzeba znać biografię kobiety, która ją stworzyła? Oczywiście, że nie, ale książki o ciekawych ludziach czytać zawsze warto. A Maria Montessori taką osobą właśnie była!


Dziś możemy wszystko. Ograniczać może nas własna wyobraźnia lub finanse. Z tym drugim można sobie jakoś poradzić, niedostatki tego pierwszego nadrabiać jest znacznie trudniej. Maria Montessori urodziła się we Włoszech w drugiej połowie XIX wieku. Świat, w którym żyła opierał się na zasadach, które dziś wydają się nam śmieszne albo przestarzałe. Podstawową rolą kobiet było prowadzenie domu i wychowanie dzieci. Maria szła zupełnie inną drogą. Najpierw skończyła szkołę techniczną, potem rozpoczęła studia medyczne. Zupełnie nie pasowało to do ówczesnych zwyczajów i ogólnie przyjętych norm. To jednak jej nie obchodziło. Ona chciała realizować swoje pasje i rozwijać zainteresowania. W tym miała pomóc jej edukacja. Na kartach tej książki można się przekonać, jak odważną młodą osobą była Maria Montessori. Z wiekiem jej determinacja nie tylko nie słabła, ale wręcz rosła. To właśnie dzięki niej Montessori miała siłę i odwagę walczyć o nie tylko o prawa kobiet, ale również (a z naszej perspektywy) o prawa dzieci. To właśnie ona wyznaczyła nowe trendy w pedagogice. Dziś, bez korzystania z jej metody nie potrafimy sobie wyobrazić wychowywania dzieci. Kiedy uświadomimy sobie ile pracy i odwagi wymagało od niej jej stworzenie, możemy ją tylko podziwiać.

Od jakiegoś czasu bardzo chętnie czytam biografie. Najczęściej wybieram te opowiadające o ludziach, których za coś podziwiam, których życie mnie fascynuje. Zazwyczaj wiem już o nich dość sporo, ale dopiero lektura poświęconej im książki pozwala mi uporządkować wiedzę o nich. Z Marią Montessori było zupełnie inaczej. Z jej metody korzystam dość wybiórczo. Dobrze wiem o jej istnieniu, ale nigdy specjalnie się w nią nie zagłębiałam. Wybieram rzeczy, które wydają mi się ciekawe, a na które często bardzo przypadkowo trafiam. O autorce tej metody do tej pory wiedziałam niewiele, żeby nie powiedzieć, że nie wiedziałam nic. Czy dlatego książka jej poświęcona była dla mnie tak interesująca? W dużej mierze pewnie tak. Czy to oznacza, że dla osób, które o Montessori już coś wiedzą będą tą książką znudzone? Absolutnie nie! To była tak fascynująca postać, że każdy, kto lubi opowieści o silnych, oryginalnych i wyjątkowych kobietach, które nie bały się walczyć o swoje, będą zachwyceni! Biografię Marii Montessori czyta się jednym tchem, jak najlepszą powieść przygodową. Wyjątkowa kobieta miała wyjątkowe życie, które zostało przez Grazię Hongger Fresco (określaną "montessorianką z krwi i kości") bardzo dobrze opisane, tworząc interesujący obraz kobiety, która i w dzisiejszym czasie mogłaby mieć w naszym świecie sporo pracy!
 
Maria Montessori. Historia aktualna
Grazia Honegger Frisco
tłumaczenie Jowita Maksymowicz-Hamann
Mamania 2020
 

Komentarze

 1. nie miałam okazji poznać jej historii, ale jest to doskonała okazja, zwłaszcza, że jej techniki nie są mi obce ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca książka i postać. Chętnie poznała bym życie Marii Montessori.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam biografię, a tę mam również w planach na niedaleką przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka do której zawsze wracam z chęcią. Gdzieś mi kiedyś mignęła zajawka o książce i akurat tutaj trafiłam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O, uwielbiam biografie inspirujących ludzi! Szczególnie jak są napisane w przystępny sposób. Jednak mam pytanie - na czym polega metoda Montessori? Kilka razy o niej wspominasz, a ja nie mam pojęcia, o co chodzi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno streścić ją w jednym zdaniu, ale generalnie chodzi o to, żeby dzieci uczyły się w przyjaznym środowisku i mogły wszystkiego same doświadczać. Żeby rzeczy, które mogą służyć im do nauki albo zaspokojenia ciekawości zawsze były w zasięgu ich rąk, co umożliwia im szybsze osiąganie samodzielności w bardzo różnych życiowych aktywnościach.

   Usuń
 6. Bardzo chętnie przeczytałabym tą biografię - fascynująca postać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książkę już zamówiłam, bo dla mnie to ważna osoba i metoda towarzyszy nam każdego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę zamówić ja dla siebie. Bardzo interesuje mnie zycie Marii Montessori. Super że powstaje coraz więcej miejsc w których dzieci uczą się w przyjaznym środowisku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z chęcią sięgnę po ta pozycję i poznam twórczynię metody, którą bardzo sobie cenię. Bo praca z dzieckiem w sprzyjającym mu środowisku jest bardzo ważna

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz