"Wielcy Robacy" (Wydawnictwo Zielona Sowa)

Nikt ich nie lubi. Niewielu ma opory, żeby je zabić, kiedy tylko któreś z nich pojawi się w naszym otoczeniu. Mowa oczywiście o robakach, maleńkich stworzeniach, które mieszkają w każdym domu. Czy można je w ogóle polubić? Czy można myśleć o nich dobrze? Po przeczytaniu książki Barbary Supeł nie tylko można, ale i trzeba!


Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła to zbiór opowieści biograficznych poświęconych robakom właśnie. Opowieści biograficzne brzmią Wam w tym kontekście śmiesznie? Przeczytajcie, a sami się przekonacie, że to biografie z najwyższej półki. Bohaterowie są bardzo różni. Nie są może, według naszych ludzkich kryteriów, wyjątkowo piękni, ale każdy ma w sobie coś wyjątkowego. Na przykład Stefanek (kołatek uparty) marzył o karierze aktorskiej, a Zenuś (pchła psia) miał zostać wielkim skoczkiem. Pewnej pluskwie domowej udało się zostać detektywem i wpaść na trop szajki złodziei. A sympatyczny (przynajmniej w książce) wołek zbożowy rozwiązał tajemnicę ginącej z przedszkolnej kuchni owsianki i w nagrodę został przedszkolnym intendentem. Nie wierzycie? Tak właśnie było. Każdy z maleńkich insektów postanowił nie oglądać się na swój niewielki wzrost, na opinię innych, na powszechne przekonania. Jedni spełnili swoje marzenia, inni robili rzeczy wielkie, o których dokonanie nikt ich nikt nie podejrzewał. Opowieści Barbary Supeł niosą ze sobą ważne przesłanie dla naszych dzieci. One również nie powinni się bać spełniać marzeń, dążyć do realizacji planów i robić rzeczy absolutnie szalonych!

Lektura tej książki sprawiła nam wielką przyjemności. Nie tylko intelektualną. Równie ważną częścią tej książki są ilustracje autorstwa Roksany Robok. Jest ich bardzo dużo i zajmują sporo miejsca. Na początku każdego rozdziału zobaczycie metryczkę każdego bohatera. Dowiecie się nie tylko jak ów insekt się nazywa, ale też poznacie również jego cechy szczególne i powiązania rodzinne oraz zwyczaje (czasem bardzo dziwne). Na tej samej stronie zobaczycie również kilka portretów bohatera. Ilustracje to również integralna część samego rozdziału. Jest ich tam stosunkowo dużo, a to stanowi świetne uzupełnienie treści i pozwala zobaczyć bohatera w opisywanych przez autorkę sytuacjach. Ilustracje są kolorowe i zabawne. A pokazane na nich insekty nie przerażają, tylko budzą sympatię. Jak wszyscy doskonale wiemy, nie można sądzić po pozorach. Każdemu trzeba dać szansę, bo każdy, nawet ten najmłodszy i najmniejszy może mieć wielkie marzenia i robić rzeczy wielkie! Tego właśnie uczy ta książka!

 Wielcy Robacy. Historie insektów, które rozwinęły skrzydła

Barbara Supeł

ilustracje Roksana Robok

Zielona Sowa 2021

wiek 6+

https://www.zielonasowa.pl/

Komentarze

 1. Bardzo fajnie wygląda ten zbiór opowieści biograficznych robakach, dzieci na pewno będą zachwycone.

  OdpowiedzUsuń
 2. mojemu młodszemu na pewno spodobałaby się ta książka, uwielbia wszelkie robaki i historie o nich :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! Myślałam, że to książeczka stricte edukacyjna, a tu jest jeszcze opowieść! Mnie kupiło na wstępie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oswajanie dzieci z robakami, to chyba ważne bo większość z nas ma do insektów podejście pełne dystansu co by nie napisać, zę sie ich brzydzi i lekko boi

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno tematyka robaków jest nietypowa, rozejrzę się za nią w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygląda bardzo interesująco, a tematyka robaków to coś nowego. Mój syn będzie zachwycony.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książeczka z pewnością trafi do naszej rodzinnej biblioteki, bardzo ciekawie zapowiadająca się przygoda czytelnicza. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka robaków rzeczywiście nietypowa, ale tutaj bardzo sympatycznie przedstawiona. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz