"Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi" (Wydawnictwo Literackie)

Pisałam już kiedyś o tym, że kilkuletnia Tosia nie przechodziła, tak dobrze znanego wszystkim rodzicom, etapu pytań. Nie wiem, czy my tak dobrze zaspokajaliśmy jej wiedzę, czy też potrafiła wszystko wytłumaczyć sobie sama. A może pytała innych ludzi? Do dziś się nie dowiedziałam, bo Tosia na te pytania nigdy nie udzieliła mi odpowiedzi. Gdybym jednak czuła się odrzucona i zepchnięta na drugi plan, teraz Tosia nadrabia zaległości i pyta o wszystko.

 

Nie ma jednak ze mną łatwo, ponieważ ja bardzo rzadko udzielam odpowiedzi od razu. Wolę nauczyć Tosię ich szukania. Tego nauczono mnie w czasach szkolnych i bardzo jestem osobom, które tak robiły wdzięczna. Wiedza zdobywana samodzielnie nie tylko szybciej wchodzi do głowy, ale przede wszystkim na dłużej w niej zostaje. Dlatego, kiedy Tosię coś zainteresuje szukamy w domowej biblioteczce odpowiednich książek, siadamy na kanapie i razem szukamy odpowiedzi. Jeśli nie ma jej w książkach, z pomocą przychodzi internet. Na szczęście, jeśli chodzi o zwierzęta, nasza biblioteczka jest dobrze zaopatrzona. Ostatnio pomocną dłoń wyciągnęła do nas Dorota Sumińska, a właściwie jej nowa książka Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi. To kolejna, po Skąd przyszedł pies? (KLIK) i Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt (KLIK) książka tej autorki, którą miałyśmy okazję przeczytać. Z najnowszej książki Doroty Sumińskiej można poznać nie tylko odpowiedź na tytułowe pytanie. Dowiecie się z niej między innymi, jak owady widzą świat, dlaczego psy nie spadają z psa i czy zwierzęta mają swoje państwa. Tam należy szukać odpowiedzi na pytanie, dlaczego zwierzęta nie czytają książek, skąd ptaki wiedzą, że powinny odlecieć do ciepłych krajów i czy psom coś się śni. Zwierzęta to jednak tylko połowa tej książki. Jak można wywnioskować z podtytułu, książka opowiada nie tylko o nich, ale również o ludziach. Zajrzyjcie do niej jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego, kiedy mamy katar nie czujemy zapachów, dlaczego różnimy się od siebie wyglądem, choć należymy do tego samego gatunku i dlaczego używamy nazw zwierząt, kiedy chcemy kogoś obrazić. Pytania dotyczące ludzi przeplatają się z pytaniami związanymi ze zwierzętami. Nie ma sztywnego podziału, dzięki czemu lektura na pewno Was nie znudzi!
Książek popularnonaukowych jest wiele i cały czas ukazują się kolejne. Nie kupujemy wszystkich, bo wiem, że wszystkie nie są nam potrzebne, zwłaszcza że wiedza w nich przekazywana często się powtarza. Książki Doroty Sumińskiej bierzemy w ciemno. Nigdy się na nich nie zawiodłyśmy. Autorka przekazuje wiedzę w ciekawy, zrozumiały i niebanalny sposób. Te książki, choć z natury popularnonaukowe, nadają się do czytania nie tylko w sytuacji, kiedy chcemy poszerzać swoją wiedzę. Czy ryby piją wodę? czyta się jak najlepszą powieść. Pełną ciekawych bohaterów, interesujących wydarzeń. Ze świetnymi, dość symbolicznymi, ale jednak przykuwającymi uwagę ilustracjami Joanny Żero. To doskonała propozycja dla wszystkich ciekawych świata, wiecznie zadających pytania dzieci. To świetna książka dla dzieci, które interesują się otaczającym je światem i dla dorosłych, którzy chcieliby nauczyć się mówić o świecie językiem zrozumiałym dla najmłodszych. Znacie kogoś takiego? A może sami kimś takim jesteście? Jeśli tak, to co tu dużo mówić i pisać, ta książka jest dla Was!

 

Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi

Dorota Sumińska

ilustracje Joanna Żero

Wydawnictwo Literackie 2021


 https://www.wydawnictwoliterackie.pl/


Komentarze

 1. jestem zachwycona tą książką, sama sięgam po nią z przyjemnością :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przystępna i przyjazna narracja, uwzględniająca potrzeb percepcji młodych czytelników. Zgrabnie wpleciona nuta humoru. Potwierdzenie, że nie ma infantylnych pytań, nawet z pozornie naiwnych rodzi się wkład w naukę i poszerzanie horyzontów. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tej książki z ciekawostkami i chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno Twoja metoda szukania odpowiedzi a nie ich dawania od razu na pewno wyjdzie córce na dobre.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna pozycja. Sama z chęcią zapoznałabym się z taką książką. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie książki. Mój syn dowiaduje się o ciekawostkach i różnych ciekawych rzeczach, które czasami dla nas wydają się oczywiste. Lub też nigdy się nad tym nie zastanawialiśmy. Zdecydowanie muszę dorwać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka zapowiada się super. :) To na pewno coś ciekawego dla młodych i starszych czytelników.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz