"Życie" (Wydawnictwo Literackie)

Ilu słów potrzeba, żeby wzbudzić zachwyt? Sto, tysiąc, a może milion? Najsłynniejsze powieści mają wiele stron, więc słów i zdań znajdziemy tam mnóstwo. A gdyby tak użyć ich mniej? Czy nadal będą miały taką samą moc? Czy nadal będą budzić taki sam zachwyt? Okazuje się, że tak.


 

W książce Lisy Aisato słów jest naprawdę niewiele. Na każdej stronie nie pojawia się więcej niż jedno zdanie. Czasem będziecie mogli przeczytać tylko jedno słowo. Mimo tej niezwykłej oszczędności warstwy słownej, książka opowiada historię. Historię życia człowieka. Życie to wielka podróż przez nomen omen życie. Pierwsza część nosi tytuł "Życie dziecka" i pokazuje czytelnikom historię najmłodszych lat każdego człowieka. Lat wypełnionych beztroską zabawą i radością. Lat, w których wszystkiego doświadczało się po raz pierwszy, kiedy nieustannie odkrywało się nowe rzeczy, kiedy wszystkiego trzeba było się nauczyć. Potem dzieci stają się nastolatkami. O nich opowiada kolejna część Życia. O nowych doświadczeniach, o szkolnych problemach, o dojrzewaniu. O buncie, emocjach i wątpliwościach. Z każdym dniem bohaterowie tej książki stawali się coraz bardziej samodzielni. W końcu zaczęli żyć na własny rachunek, potem sami mieli dzieci. Ich życie nieustannie się zmieniało. Każdy etap życia wiązał się z innymi obowiązkami, problemami.


W Życiu nie znajdziecie wielu słów, jednak nie będziecie odczuwać braku albo niedosytu. W tych słowach zamknięto mnóstwo emocji i uczuć. Nad każdym będziecie mogli długo rozmyślać. Równie długo będziecie się wpatrywać w niesamowite ilustracje Lisy Aisato. Jej prace zachwyciły nas kilkukrotnie. Czytałyśmy Śnieżną siostrę (KLIK), Strażniczkę Słońca (KLIK) i O dziewczynce, która chciała ocalić książki (KLIK). Każda z tych książek zachwycała nie tylko historią, ale również oprawą graficzną. Teraz było tak samo. Wielkoformatowe ilustracje przyciągają wzrok i zachęcają do uważnego przyglądania się im. Chciałabym opisać Wam każdą z nich, ale brakuje mi słów. Są niesamowite, pełne szczegółów. W każdej z nich kryje się jakieś przesłanie. Każda  jest piękną metaforą życia.

 

Dla kogo jest ta książka? Zabrzmi to może banalnie, ale dla wszystkich. Życie możecie kupić dla siebie, dla swojego dziecka i każdej bliskiej Wam osoby. Będzie pięknym prezentem z okazji narodzin dziecka, ślubu, osiemnastki, początku studiów, zakończenia pracy. Życie będzie zachwycać czytelników bez względu na wiek. Najmłodsi ograniczą się do oglądania ilustracji, starsi zaczną ją czytać. Każdy na nieco innym poziomie. Przez pryzmat własnych doświadczeń, problemów. To nie jest książka, którą przeczyta się raz, odłoży na półkę i zapomni. Do Życia się wraca i za każdym razem odczytuje je nieco inaczej.


 Życie

Lisa Aisto

tłumaczenie Wojciech Mann

Wydawnictwo Literackie 2021


https://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Komentarze

 1. Piękna oprawa graficzna, uwielbiam nastrój, jaki tworzy ilustratorka, zdecydowanie coś dla naszej rodziny. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że zauroczyła mnie ta książka od okładki. Piękne ilustracje i bardzo ciekawy przekaz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka jest zachwycająca, a sztos graficzną to prawdziwe dzieła sztuki. Wyjątkowa pozycja, którą muszę mieć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zycia nie da się opowiedzieć słowami. Trzeba je poczuć:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Życie na pewno przyciąga pięknymi ilustracjami, a treść wydaje się być w punkt.

  OdpowiedzUsuń
 6. Za dużo czytania to tu nie ma ;) Natomiast jeżeli chodzi o warstwę graficzną jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Zdecydowanie lepiej w taki sposób pokazać życie niż za pomocą słów.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz