"Henio i cztery struny" (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)

Jego nazwisko nie jest nam obce. Mieszkamy tuż obok miasta, w którym jego imię nosi lotnisko i niewielka (ale urokliwa) ulica, przy której mieści się główna siedziba uniwersytetu. Tu także odbywają się konkursy skrzypcowe jego imienia. Miastem jest oczywiście Poznań, a słynnym skrzypkiem Henryk Wieniawski. Światowej sławy muzyk i kompozytor, który wydaje mi się postacią niedocenioną przez ludzi, którzy o muzyce wiedzą niewiele.

Kim był Fryderyk Chopin wiedzą wszyscy. Czym, oprócz bycia muzykiem, wsławił się Ignacy Jan Paderewski potrafi odpowiedzieć każdy, kto chodził do szkoły. O Henryku Wieniawskim wiemy znacznie mniej, a talent miał ogromny i doskonale go wykorzystał. Przyszedł na świat w Lublinie w pierwszej połowie XIX wieku. Szybko ujawnił się jego talent muzyczny, który Henryk regularnie rozwijał i pielęgnował. Pobierał nauki w różnych miastach, często był najmłodszym (ale i najzdolniejszym) uczniem. Ciężko pracował, ale nauczyciele i melomani szybko poznali się na jego talencie. Zaczął koncertować, podróżować, grał w różnych zakątkach świata. Jednocześnie układał sobie życie prywatne. Miał żonę, dzieci i wszystko, co człowiekowi potrzebne do szczęścia. I życie tak ciekawe, że stało się podstawą równie interesującej książki dla młodych czytelników.

 
Henio i cztery struny to kopalnia wiedzy o wybitnym polskim skrzypku. Rymowana opowieść autorstwa Katarzyny Huzar-Czub ma bardzo ciekawą formę. Opowieść opiera się na czterech filarach, którymi są litery G, D, A i E. Te cztery litery to nazwy czterech strun skrzypiec. One nie tylko sprawiają, że skrzypce brzmią pięknie, ale również opowiadają historię wirtuoza tego instrumentu. Pomysł genialny w swej prostocie, bo czytając tę książkę nie tylko poznajemy biografię Wieniawskiego, ale również zdobywamy sporo wiedzy na temat skrzypiec. Sama historia wybitnego muzyka jest dobrze napisana (rymowana), dzieci z łatwością zapamiętają wiele informacji. Książkę na pewno przeczytają z przyjemnością również dorośli. Jest dobrze napisana, zawiera wiele ciekawostek i jest wypełniona pięknymi ilustracjami. Czy czegoś jej brakuje? Chyba tylko płyty z nagraniami utworów Wieniawskiego. Na szczęście jest internet, tam znajdziecie ich sporo, więc możecie słuchać ich przed, w trakcie albo po przeczytaniu książki!
 Henio i cztery struny

Katarzyna Huzar-Czub

ilustracje Paulina Wyrt

Polskie Wydawnictwo Muzyczne 2022 


 https://pwm.com.pl/

Komentarze

 1. Ciekawe wydana i interesująca książka z wybitną osobą. Na dodatek opowieść rymowana. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam kilka innych książek o Henryku Wieniawskim. Dziękuję za polecenie tej propozycji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam, że to był taki poukładany artysta i taki zdolny...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ślicznie to wygląda. Naprawdę ciekawy koncept. Bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wybrałabym się kiedyś do Poznania :) rzeczywiście, o Wieniawskim niewiele wiemy, szkoda, że tak mało mówią o mniej znanych artystach. Książka jak zwykle przepiękna, fajnie, że dzieci mogą w ten sposób dowiedzieć się co nie co o artyście :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz