"Po co nam oceany?" (Wydawnictwo Debit)

Od kilku lat, każdego lata słyszymy o suszy. W mediach pojawiają się apele włodarzy niektórych miejscowości, o oszczędzanie wody. Mieszkańcy mają ograniczyć podlewanie przydomowych ogródków i zwracać uwagę na to, ile wody zużywają. Po co, skoro nasza planeta to w większości woda? Nie powinno jej brakować, prawda? A jednak brakuje i możemy to zauważyć gołym okiem, kiedy tylko wybierzemy się nad rzekę. Sytuacja jest bardzo trudna, problemy z wodą stają się coraz bardziej powszechne. Musimy zacząć działać, a żeby działać musimy lepiej poznać problem i więcej się o wodach dowiedzieć.

Za przewodnik (albo podręcznik do edukacji ekologicznej) może posłużyć książka Po co nam oceany?, kontynuacja wydanej na początku tego roku książki Po co nam lasy? (KLIK). Tym razem bohaterowie wyruszają w podróż po morzach i oceanach. Rozpoczynają ją we Francji, w Normandii. Tam dzieci słuchają opowieści o tym, jaką część naszej planety zajmują wody i jaką rolę na niej odgrywają. Słuchają o planktonie, zaglądają w głąb Ziemi. Dowiadują się, w jaki sposób powstały klify i ile lat potrzebowała natura, żeby je stworzyć. Słuchają o pływach, poznają ogromny wpływ Księżyca na Ziemię. W końcu dowiadują się sporo o żyjących w wodach zwierzętach. Udaje im się również wsiąść do łodzi podwodnej i spojrzeć na to, co dzieje się pod wodą. Emocjonujących wydarzeń nie brakuje. Nie brakuje również mądrych i ważnych rozmowach na temat ekologii, dbałości o planetę i małych krokach, które może robić każdy z nas. Jednocześnie czytelnicy poznają prawa fizyki, ciekawostki z zakresu geografii i biologii. I to wszystko zamknięte w bardzo przystępnej dla młodych czytelników formie komiksu. Nic, tylko czytać!

Czy latem nie można zapomnieć o nauce? Można, ale po co? Jeśli mamy do dyspozycji książki takie jak Po co nam oceany?, z którymi zdobywanie wiedzy jest samą przyjemnością? Takie książki czytać po prostu warto! Autorzy Po co nam oceany? przekazują czytelnikom mnóstwo ciekawych i ważnych informacji. Zdobywana przy okazji czytania tej książki wiedza sama wchodzi do głowy. Czytanie tego komiksu to przyjemność dla wszystkich. Ciekawostki przeplatają się z interesującą historią w wakacyjnym klimacie. Przekazywane informacje są ważne, czasem trudne, ale na pewno opowiedziane w zrozumiały dla młodych czytelników sposób. Sama dowiedziałam się z niej ciekawych rzeczy, o których chyba wcześniej nie słyszałam. Dzieci dowiedzą się pewnie jeszcze więcej, więc jeśli tylko Wasze pociechy szukają ciekawej lektury na lato, to ta książka spodoba im się na pewno!

 Po co nam lasy?

scenariusz Hubert Reeves, David Vandermeulen

szkic Daniel Casanave

kolor Claire Champion

tłumaczenie Paweł Łapiński

Wydawnictwo Debit 2022


 

https://wydawnictwo-debit.pl/

Komentarze

 1. Komiks prezentuje się świetnie. Myślę, że dla małych fanów to dobra propozycja

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś dla małych odkrywców.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa propozycja. Choć nie przepadam za komiksami, to sama mam ochotę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Te wszystkie propozycje o ekologii i przyrodzie bardzo mi się podobają.

  OdpowiedzUsuń
 5. Komiks o takiej tematyce zapowiada się ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz