"Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje" (Wydawnictwo Mamania)

Od zawsze wiedziałam, że będę czytać mojemu dziecku książki. Wydawało mi się to tak naturalne, że nigdy nie zastanawiałam się na jakimś głębszym sensem tej czynności. Czytanie sprawia mi przyjemność, więc założyłam, że z moim dzieckiem będzie podobnie. Nie pomyliłam się, Tosia czyta książki sama bez żadnego problemu. Równie chętnie słucha tych czytanych przeze mnie. Tak, choć jakiś czas temu skończyła 11 lat nadal nie zrezygnowaliśmy z wieczornego rytuału. Na palcach jednej ręki można policzyć dni, kiedy nie przed snem nie czytałyśmy książki. Dlaczego to robimy?

Przede wszystkim nam obu sprawia to ogromną przyjemność. To najlepszy sposób na wyciszenie po intensywnym i emocjonującym dniu. Niektóre to doskonały pretekst do rozmów, które można prowadzić przed zaśnięciem albo przez kilka następnych dni. Wiem dobrze, że czytanie rozwija, poszerza zasób słownictwa, pomaga w nauce, kształtuje umiejętność rozumienia ze słuchu. Jednak dopiero po przeczytaniu książki Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje pokazała mi, że tych lat jest znacznie więcej. Jim Trelease, autor tego przewodnika dla rodziców, uświadamia wszystkim mającym dzieci jak ważne jest głośne czytanie. I nie chodzi tylko o to, żeby w ten sposób wychować przyszłych czytelników (choć to oczywiście też jest ważne), ale o to, aby ułatwić dzieciom naukę, zdobywanie wiedzy i wspomóc ich rozwój emocjonalny. Banalne stwierdzenie, że czytając dzieciom książki poświęcamy mu się całkowicie, okazuje się tu wcale nie tak banalne. Szeroko omówiony zostaje tu również omówiony wpływ głośnego czytania na edukację dzieci. Autor przytacza badania prowadzone wśród dzieci i pokazuje różnice między tymi, którym czytano i tymi, które nigdy nie słuchały książek czytanych na głos. 

Dla jednych głośne czytanie to rzecz całkowicie naturalna. Będąc dziećmi słuchali książek czytanych przez rodziców i dziadków, kiedy sami zostali rodzicami zaczęli czytać swoim dzieciom. Inni nie mają takich nawyków, więc potrzebują zachęty i inspiracji. W tej książce znajdą wiele pomysłów. Na końcu jest nawet lista książek, które warto przeczytać z dziećmi. Jest wiele pomysłów na to jak znaleźć w czytaniu przyjemność i zabaw, które można połączyć z głośnym czytaniem. Ta książka jest naprawdę niesamowita. Ja, osoba, która nie przepada za poradnikami i w zasadzie ich nie czyta, przeczytałam tę książkę jednym tchem. To fantastyczna i bardzo inspirująca lektura dla rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy. Dla wszystkich, którzy mogliby i chcieliby czytać dzieciom.

Czytanie na głos, które rozwija i buduje relacje

Jim Trelease

pod redakcją Cyndi Giorgis

tłumaczenie Anna Rosiak

Mamania 2022 


https://mamania.pl/


Komentarze

  1. Przyjemna propozycja dla dzieci jak i dorosłych, wcześniej się z nia nigdy nie spotkałam.

    OdpowiedzUsuń
  2. To fakt, dla mnie czytanie na głos w przypadku dzieci jest naturalne.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz