"Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia" (Wydawnictwo Mamania)

Gdyby ktoś zapytał mnie jakie miejsce na świecie chciałabym zobaczyć, to na pewno, bez dłuższego zastanowienia wymieniłabym Skandynawię. Marzenie o odwiedzeniu tego zakątka świata kołacze mi się w głowie od czasów szkoły średniej. Na razie nie udało mi się go spełnić, ale to tylko kwestia czasu, kiedy w końcu wyruszę na północ Europy i sprawdzę czy jest tam rzeczywiście tak pięknie, jak w moich wyobrażeniach. Na razie podróż do Skandynawii i Finlandii umożliwiła mi książka.

To już drugi tom serii "Kocie ścieżki". Po wyprawie do Japonii (KLIK), ruszamy w podróż nieco mniej odległą. Choć kraina, którą odwiedzimy jawi się równie tajemniczo i wyjątkowo. Jak przewodnik, który będzie nam ten region pokazywać. W tę rolę wcieli się kotka Lumikki (jej imię w języku fińskim oznacza Śnieżkę), przedstawicielka rasy norweskich kotów leśnych. To ona opowie nam o Skandynawii, wytłumaczy dlaczego nie zaliczamy do niej Finlandii. Dzięki niemu czytelnicy poznają mitologię skandynawską, dowiedzą się, że w języku Saamów (czyli rdzennych mieszkańców Laponii) istnieje 200 określeń na różne rodzaje śniegu. Poczytają o trollach, zajrzą do wioski, w której mieszka Święty Mikołaj. Przyjrzą się skandynawskim przysmakom i pewnie kilka razy trochę się zdziwią, bo nieco odbiegają od tego, co sami jemy. Poznają codzienność mieszkańców Skandynawii i Finlandii i pewnie się nią zachwycą, bo mocno odbiega od tego, jak my żyjemy. 
Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia to niesamowicie interesująca i wciągająca lektura. Jeśli ktoś preferuje literaturę non-fiction, tu znajdzie wszystko, czego szuka i potrzebuje. Mnóstwo ciekawostek i interesujących informacji. Wątki historyczne, społeczne, zagadnienia związane z mitologią i wierzeniami. Zagadnienia społeczne. Informacje o zainteresowaniach mieszkańców i sposobach na spędzanie przez nich wolnego czasu. Nie brakuje oczywiście informacji najbardziej podstawowych, o powierzchni każdego kraju, jego fladze, ustroju i liczbie mieszkańców. Każda strona, każdy rozdział to inna, ale zawsze interesująca opowieść o kolejnej skandynawskiej tajemnicy. Oprócz świetnego tekstu mamy w tej książce również wiele ilustracji. Na nich zobaczycie wszystkie poruszane przez autorkę (i jednocześnie ilustratorkę) wątki. Trolle, wikingów, lokalne przysmaki i mieszkańców tego zakątka Europy. Czy nie brakuje mi tu zdjęć? Nie! Ilustracje tworzą niezwykły klimat (a zdjęcia każdy może znaleźć w internecie). Jestem pewna, że i tekst, i oprawa graficzna przypadną Wam do gustu i jak my, przepadniecie czytając tę książkę! A potem nie pozostanie Wam nic innego, jak tylko ruszyć na północ naszego kontynentu i zobaczyć te wszystkie miejsca na własne oczy. 
 

Kocie ścieżki. Skandynawia i Finlandia

Jola Jaworska

Mamania 2022


 https://mamania.pl/

Komentarze

 1. Też kiedyś chciałabym odwiedzić Skandynawię. A publikacją bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, że zawarte są w niej ciekawostki i prawdziwe informacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super książka! Uwielbiam takie pozycje, z których można się wiele dowiedzieć! Ostatnio oprócz książek lubię też czytać różne ciekawe artykuły. Przykładowo ostatnio czytałam wpis o legalizacji wag w Poznaniu. Nawet nie wiedziałam, że to tak ważny proces, który każda firma musi przejść.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka znakomita polecam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz