"Tajemnica Lost Lake" (Wydawnictwo Literackie)

Mam bardzo duży problem z literaturą piękną dla dorosłych. Coraz rzadziej sięgam po nowych autorów. Chcąc zminimalizować ryzyko rozczarowania, sięgam po książki pisarzy, których znam i, którzy nigdy mnie nie zawiedli. Znacznie bardziej otwarta jestem w przypadku literatury dziecięcej i młodzieżowej. Szukając ciekawych książek dla Tosi, przeglądam powieści różnych autorów, proponuję jej te, które zwróciły moją uwagę, a potem razem wybieramy te, które nam obu wydają się najciekawsze. Najczęściej trafiamy w dziesiątkę, a ja czytając te książki razem z Tosią zastanawiam się, dlaczego książki dla dorosłych nie są pisane aż tak starannie, jak książki dla młodych czytelników.

Ostatnio podobna refleksja nasunęła mi się podczas czytania Tajemnicy Lost Lake, najnowszej książki przygotowanej dla młodych czytelników przez Wydawnictwo Literackie. Powieść Jacqeueline West zachwyca od pierwszego wejrzenia. Okładka jest nie tylko piękna, ale i tajemnicza. Trudno nie zwrócić na nią uwagi. Intryguje i obiecuje wyjątkową przygodę literacką. Jedno spojrzenie do środka i już wiemy, że za okładką idzie również wnętrze. Tyle oceniania po okładce i na pierwszy rzut oka. Czas zacząć czytać... Czas jest tu pojęciem bardzo istotnym, bo warto go sobie zarezerwować, zanim zacznie się Tajemnicę Lost Lake czytać. Dlaczego? Bo jak tylko przeczytacie pierwszą stronę, zaraz przeczytacie drugą, potem trzecią i kolejne. Rozdział za rozdziałem. Po prostu nie będziecie mogli się od niej oderwać.

Tajemnica Lost Lake to opowieść o jedenastoletniej Fionie. Dziewczyna musi porzucić całe swoje dotychczasowe życie i przeprowadzić się w nowe miejsce. Zostawia swoją szkołę, przyjaciół i wszystko, co lubiła, ponieważ rodzice chcą pomóc starszej córce - Arden, w rozwijaniu jej pasji i talentu. Arden jest obiecującą łyżwiarką, osiąga coraz większe sukcesy i coraz więcej czasu poświęca na treningi. Nowe miejsce zamieszkania pozwoli wszystkim zaoszczędzić sporo czasu, który do tej pory poświęcali na dojazdy. Zadowolona jest cała rodzina, oprócz Fiony oczywiście. Dziewczynka niechętnie opuszcza dawny dom, przyjaciół i szkołę. Ukojenia szuka w miejscowej bibliotece. Właśnie tam trafia w jej ręce pewna bardzo dziwna książka. Wygląda na starą, ale nie ma żadnych pieczątek. Czyżby nie należała do księgozbioru? Fiona jest nią bardzo zaintrygowana. Emocje rosną jeszcze bardziej, gdy dziewczyna zaczyna tę książkę czytać. Powieść opowiada historię dwóch sióstr, Hazel i Pearl. Jedna z sióstr znika w tajemniczych okolicznościach. Fiona czyta z zapartym tchem o jej poszukiwaniach, jednak nie może poznać zakończenia historii, bo... znika sama książka! Czyżby komuś zależało na tym, żeby Fiona nie dowiedziała się, co się stało? A może ktoś chce ją wciągnąć w jakąś tajemniczą grę? Odpowiedzi musicie szukać w książce.

Książce niezwykłej i tajemniczej. Doskonale napisanej. Tak wyjątkowej, że czytelnik nosi ją w sobie jeszcze długo po zakończeniu lektury. Znajdziecie w niej wszystko, co może młodych (ale nie tylko) czytelników zainteresować i zachwycić. Jest zagadka, jest tajemnica. Są bohaterki, z którymi czytelnicy mogą się zidentyfikować. Są bohaterowie (ci z teraźniejszości i ci z przeszłości), których można polubić albo, na których można się trochę zezłościć. Jest poczucie wyobcowania, jest tęsknota, są problemy, tajemnice i intrygi. Jest w końcu pięknie wydana książka. Doskonały pomysł na prezent dla każdego miłośnika literatury lub osoby, która właśnie szuka tej najbardziej wyjątkowej powieści, którą zapamiętuje się na całe życie!

Tajemnica Lost Lake

Jacqueline West

tłumaczenie Maria Jaszczurowska

Wydawnictwo Literackie 2023

wiek 12+

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/Komentarze

  1. To super, że są zagadka i tajemnice. Bardzo lubię takie książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja bardzo rzadko mam czas na sięganie po dorosłą literaturę - bi najczęściej jestem zagrzebana w książkach dla dzieci, które czytam razem z Juniorem, a potem recenzuję ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz