"Mitologia Greków i Rzymian w komiksie" (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Mitologia jest mocno obecna w naszej kulturze. Odwołujemy się do niej w powiedzeniach, w sztuce, w literaturze. Dobrze ją znać, bo łatwiej wtedy zrozumieć inne teksty kultury. Mitologię poznają dzieci w piątej klasie szkoły podstawowej. Dobrze pamiętam, że Tosia bardzo ją polubiła i wiele razy pytała o to, czy mogłabym kupić jakąś książkę dotyczącą mitologii właśnie. Trochę takich lektur w domu już mieliśmy. Zawsze jednak jesteśmy otwarci na nowe i ciekawe lektury. Na przykład takie, jak ta, którą chcę Wam dziś pokazać.

Takiej wersji mitologii jeszcze nie czytałam i nie widziałam. Nigdy nie byłam miłośniczką komiksów. Nauczyłam się je czytać i polubiłam przede wszystkim dzięki Tosi, która komiksy zawsze czytała bardzo chętnie. Robiła to dla przyjemności czy po to, żeby się z komiksów czegoś dowiedzieć? Współczesne komiksy są tak różnorodne, że można je czytać z tych dwóch powodów jednocześnie. Mitologia Greków i Rzymian w komiksie jest tego najlepszym dowodem. W książce znajdziecie 23 różne historie, które myślę, że większość dorosłych dobrze zna. Dzieci muszą je dopiero poznać. I teraz mają taką szansę. Pierwsza historia opowiada o powstaniu świata, w drugiej czytelnicy poznają Zeusa - ojca bogów i herosów. Następne komiksy to historie kolejnych bogów greckich. Młodzi czytelnicy mają okazję przeczytać komiksową opowieść o Hefajstosie, Atenie i Afrodycie. Jest komiks o Jazonie i poszukiwaniu złotego runa oraz o Tezeuszu i Minotaurze. Nie zabrakło historii Edypa i wojny trojańskiej. Jeśli chodzi o mitologię rzymską, to znajdziecie w tej książce komiks o Eneaszu oraz o Romulusie i Remusie.Wszystkie dwadzieścia trzy komiksy są interesujące, dobrze napisane i znakomicie zilustrowane. Oprócz tekstu umieszczonego w dymkach, znaleźć tu można również dodatkowe wyjaśnienia trudniejszych kwestii. To bardzo dobre uzupełnienie mitologicznych opowieści, które można w tej książce znaleźć. Wyjaśnienia, które objaśniają kontekst kulturowy. Ta wiedza przyda się w szkole i w codziennym życiu, w którym konteksty mitologiczne zadomowiły się na dobre. Co tu dużo mówić, jestem zachwycona tą książką. Bardzo przyjemnie się ją czyta. Rozdziały nie są długie, ale znalazło się w nich wszystko to, co najważniejsze. Język jest ciekawy i zrozumiały dla młodych czytelników. Nie można też zapomnieć o świetnych ilustracjach. Połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że ten komiks po prostu musi się spodobać. Komu? Wszystkim! Małym i dużym. Tym, którzy lubią czytać i tym, którzy za czytaniem nie przepadają. Fanom mitów i osobom, które dopiero będą je odkrywać. Bez względu na to, do której z grup zaliczacie się Wy albo Wasze dzieci, jestem pewna, że ta odsłona mitologii przypadnie Wam do gustu![współpraca barterowa]

Mitologia Greków i Rzymian w komiksie

Sandrine Mirza

ilustracje Clotka

tłumaczenie Martyna M. Lemańczyk

Nasza Księgarnia 2023


Komentarze

  1. Myślę, że na książki o dawnych wierzeniach, szczególnie mity greckie i rzymskie zawsze znajdą się chętni. Ta bardzo ciekawie wygląda, wcześniej nie wiedziałam mitów w takiej formie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na mitologię w każdym wydaniu zawsze chętnie się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z tą mitologią to prawda, że " jest wszędzie" i pomaga zrozumieć inne teksty kultury, choć ja nigdy za nią nie przepadałam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz