"Cudowne dzieci" (Wydawnictwo Mamania)

Jakie książki można czytać najmłodszym dzieciom? Noworodkom i niemowlakom, które chcemy niemal od urodzenia przyzwyczajać do czytania? Tak naprawdę możemy im czytać wszystko. Od książek kucharskich, przez baśnie, aż po powieści dla znacznie starszych czytelników. Chodzi przecież bardziej o budowanie nawyków niż o treść. Sytuacja staje się poważniejsza, kiedy maluchy rosną i zaczynają coraz więcej rozumieć. Wtedy musimy zacząć czytać im książki, które są pisane specjalnie dla nich. Czy muszą to być długie historie? Oczywiście, że nie. Ważne, żeby były to książki, których dzieci nie tylko będą chciały słuchać, ale również takie, po które chętnie będą sięgać same.

Myślę, że Cudowne dzieci Emily Winfield Martin taką książką właśnie są. Nie ma w niej wielu słów, nie ma w niej żadnej historii. A mimo to sprawdzi się jako książka czytana dzieciom i z dziećmi. Oraz książka przez dzieci oglądana. Niewielki format zachęca małe rączki do tego, żeby po nią sięgać i oglądać samodzielnie. Co można zobaczyć na kolejnych stronach? Dzieci. Bardzo różne dzieci, każde jest inne. Różnią się wzrostem, kolorem włosów, oczu i skóry. Różnią ich także charaktery i nastroje, które im towarzyszą. Jedne dzieci są zadowolone, inne smutne. Niektóre są głodne, inne rozbawione. Są dzieci delikatne i takie, które nazywa się "uroczymi". Bardzo się od siebie różnią. Czy to źle? Oczywiście, że nie! To książka, która pokazuje życie takim, jakie jest. Ze wszystkimi jego blaskami i cieniami. Książka, która pokazuje, że każdy może mieć lepszy albo gorszy humor. Każdy ma przecież inny charakter i inny temperament. Może jedne rzeczy lubić, a inne nie. Czy przez to jest gorszy? Nie! Wszyscy jesteśmy tacy sami, a wszystkie dzieci, jak czytamy w tytule książki Emily Winfield Martin, są cudowne. Jedyne w swoim rodzaju. Przesłanie, które niesie ze sobą ta książka jest mądre i ważne. Powinno je poznać każde dziecko. Nie zaszkodzi, jeśli przypomną je sobie również dorośli. Ta piękna książka zrobi wrażenie na wszystkich. Nieduży format, ale wielkie przesłanie i przepiękne ilustracje. To wszystko sprawia, że Cudowne dzieci mogą stać się jedną z ulubionych książek maluchów. 

Cudowne dzieci

Emily Winfield Martin

tłumaczenie Zofia Raczek

Mamania 2023 


 https://mamania.pl/

Komentarze

 1. Pięknie wydana książeczka, faktycznie idealna dla najmłodszych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytanie od najmłodszego to tak naprawdę wyrabianie nawyku, modulacja głosu wciągająca do przygód, możliwość rozmowy przy książeczkach, budowanie fantastycznych relacji z dzieckiem. Warto! Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze to wygląda. Najmłodszym z pewnością się spodoba. No i dłużo się nauczą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieciom powinna się taka książeczka spodobać.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz