"Jak dzieci świętują Boże Narodzenie na całym świecie" (Wydawnictwo Znak Emotikon)

Jeszcze kilka lat temu pierwsze dekoracje świąteczne pojawiały się w sklepach w grudniu. Potem wkraczały do sklepów po Wszystkich Świętych. Teraz pierwsze bożonarodzeniowe elementy i produkty dekoracyjne wskakują na półki niemal w dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Jeśli ja miałabym decydować o tym, kiedy zacznie się sprzedawania rzeczy związanych z Bożym Narodzeniem, nie robiłabym tego wcześniej niż 2 listopada. Zbyt wczesne eksponowanie tych produktów sprawia, że święta trochę nam powszednieją. Zanim nadejdzie Boże Narodzenie, kolędy i świąteczne piosenki zdążą mi się już znudzić, a widok choinki staje się codziennością. 

Listopad to jednak dobry czas, żeby zacząć gromadzić świąteczne książki. Często zdarza się, że te tytuły błyskawicznie znikają z księgarń i potem bardzo trudno je kupić, dlatego warto w te najciekawsze tytuły zaopatrzyć się wcześniej. A książka Jak dzieci świętują Boże Narodzenie na całym świecie taką książką właśnie jest. Autorki tej książki zabierają małych czytelników w podróż dookoła świata. Odwiedzą wszystkie kontynenty i poznają tamtejsze tradycje i zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Dowiedzą się, kiedy w różnych krajach dzieci dostają prezenty. Rzucą okiem na świąteczne dekoracje i przyjrzą się temu, co stawia się na stołach w okresie Bożego Narodzenia. A różnic jest naprawdę wiele. W Japonii na deser je się na przykład ciasto truskawkowe, w Wenezueli ciasto kukurydziane owinięte liściem banana i słodki deser z papai, a w Meksyku świąteczną sałatkę owocową. Dania główne w wielu krajach nie są, jak w Polsce, daniami postnymi. Je się indyka, kurczaka i jagnięcinę. We wszystkich zakątkach świata pojawiają się dekoracje. Niekoniecznie jest to choinka, choćby dlatego, że wielu krajach iglaki po prostu nie rosną. Ani trochę nie odbiera to jednak Bożemu Narodzeniu magii i wyjątkowości.

 

Książka Pavli Hancakovej bardzo przypadła mi do gustu. Lubię książki, które poszerzają wiedzę, pokazują różne miejsca na świecie. Które rozwijają nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Przecież, bez względu na to ile mamy lat, na pewno nie wiemy wszystkiego i cały czas możemy się czegoś nowego dowiedzieć. Z tej książki dowiedzieć można się sporo. Ci, którzy po nią sięgną, na pewno się nie zawiodą. Odwiedzą różna miejsca, poznają różnych ludzi. Spędzą z nimi wyjątkowy czas. Ten, dla wielu najbardziej magiczny i rodzinny, czas Bożego Narodzenia. Zasiądą z nimi do stołu, poznają zupełnie nowe smakołyki i zobaczą, gdzie dzieci znajdują prezenty. Jestem pewna, że nikogo ta książka nie rozczaruje. Myślę, że to doskonała lektura nie tylko na czas Bożego Narodzenia, ale również na czas przygotowań do niego. Pozwoli na chwilę przystanąć, zwolnić, skupić się na czytaniu i na tym, co w tych świętach najważniejsze.
Jak dzieci świętują Boże Narodzenie na całym świecie

Pavla Hanackova

ilustracje Maria Neradova

tłumaczenie Rafał Lisowski

Znak Emotikon 2023


 

https://znakemotikon.pl/

Komentarze

 1. Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece. Chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka podobnych tematycznie książek już przeczytaliśmy, jednak i tak chętnie się sięga po nowe w poszukiwaniu ciekawych informacji. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka, nawet dorośli mogą poznać tę tradycję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Taka lektura to doskonała okazja, żeby wraz z dziećmi odkrywać kultury innych krajów. Z pewnością można już zacząć kolekcjonować świąteczne książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiamy czytać takie ciekawe książki. Ta z pewnością trafi na naszą listę lektur bożonarodzeniowych. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz