"Jesteśmy dla siebie dobrzy" (Wydawnictwo Debit)

Jak to jest z tymi relacjami międzyludzkimi? Z jednej strony dobrze, potrafimy się zorganizować i pomóc, kiedy ktoś pomocy potrzebuje. Z drugiej, jeśli chodzi o bezpośrednie relacje, sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Bardzo często trudno nam się ze sobą porozumieć. Zaczyna się to od dorosłych, a potem przechodzi na kolejne, młodsze pokolenia. Nie traktujemy się dobrze, robimy sobie na złość, nie jesteśmy dla siebie życzliwi. Czy można to zmienić? Wierzę, że jeszcze kiedyś to się uda. A żeby to zrobić, trzeba zacząć od najmłodszych. 

Pomocna może się okazać książka Jesteśmy dla siebie dobrzy. Już jej tytuł wlewa nadzieję w serca czytelników. Miło żyć w świecie, w którym ludzie są dla siebie dobrzy. Czy warto być dobrym dla innych? Warto. Lucia Serrano przekonuje o tym na każdej stronie tej książki. Młodzi czytelnicy dowiadują się, że każdy jest inny. To oczywiste i nawet nieco banalne stwierdzenie, przypomina o tym, co jest podstawą szacunku do drugiego człowieka i budowania dobrych relacji międzyludzkich. Różnimy się od siebie i nie ma w tym nic złego. Każdy jest inny i każdy jest wyjątkowy. Różnimy się wyglądem, charakterem. Mamy inne pasje i zainteresowania. Mimo tych różnic, są też rzeczy, które nas łączą. A najważniejsza i podstawowa jest ta, że potrzebujemy przyjaciół! Ale żeby ich mieć, trzeba otworzyć się na innych, ich potrzeby i uczucia. Trzeba również innych ludzi szanować. Nie można oczywiście pozwalać na to, żeby inni ludzie robili złe rzeczy. Każdemu można zwracać uwagę i mówić, że robi coś nie tak, ale trzeba robić to w kulturalny sposób. Kłótnie i wyzwiska do niczego nie prowadzą. Proste i oczywiste? Tak, ale czy o tym pamiętamy? Czy uczymy tego nasze dzieci? Tu odpowiedź nie jest już tak jednoznaczna...Jesteśmy dla siebie dobrzy to książka adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym. Nie zaszkodzi jednak, jeśli przeczytają ją również czytelnicy znacznie starsi. To książka niewielka i, na pierwszy rzut oka, niepozorna, ale równocześnie bardzo mądra i wartościowa. Książka potrzebna, która powinna być czytana w domach, w przedszkolach i w szkołach. Czytana i omawiana. Dzieci na pewno będą miały wiele do powiedzenia, a dorośli będą mogli im wiele rzeczy wytłumaczyć. Rozmowa na temat tej książki przyniesie dużo dobrego wszystkim. Z czystym sercem mogę ją polecić każdemu, kto szuka mądrej lektury dla swojego dziecka. Lektury, która skłania do myślenia, która pokazuje świat, jego blaski i cienie. Prawdziwej i na pewno wartej przeczytania!Jesteśmy dla siebie dobrzy

Lucia Serrano

tłumaczenie Karolina Jaszecka

Wydawnictwo Debit 2023

wiek 3+ 


 https://wydawnictwo-debit.pl/

Komentarze

 1. Wydaje się być idealną propozycją dla przedszkolaków. Warto inwestować w takie książki, które uczą empatii i otwartości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto z dziećmi rozmawiać o relacjach międzyludzkich. Naszym pociechom będzie łatwiej radzić sobie w różnych sytuacjach. Dobrze, że są takie pomocne książki. To duże ułatwienie dla rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała publikacja- każdy powinien mieć takie w swojej biblioteczce Monika F

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie książki bywają bardzo pomocne w rozmowach z dziećmi na temat wartości międzyludzkich. Warto czytać takie pozycje z maluchami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz