"Wielka ściema" (Wydawnictwo Literatura)

Zakończenie roku szkolnego zbliża się coraz większymi krokami. To czas, w którym coraz więcej osób rozgląda się w poszukiwaniu nagród dla uczniów. Tradycyjnie najczęściej są to książki. Pomysł jest dobry, ale z jego realizacją bywa różnie. Są nauczyciele i rodzice, którzy wyborowi lektur dla swoich podopiecznych poświęcają wiele czasu i wybierają naprawdę wyjątkowe i wartościowe książki. Są też tacy, którzy kupują to, co tanie albo najbardziej uniwersalne. Wtedy dzieci dostają przeróżne leksykony i albumy, które dla większości z nich w ogóle nie są interesujące. Ja mam dziś propozycję dla tych, którzy szukają dla uczniów ciekawej i wartościowej historii, która na pewno zainteresuje młodych czytelników.

Takie książki wydaje, w ramach serii "To lubię", Wydawnictwo Literatura. Niedawno ukazała się kolejna, którą z wielką przyjemnością przeczytałyśmy i teraz chcemy polecić ją Wam. Autorką książki Wielka ściema jest Katarzyna Ryrych. Miłośnikom literatury dziecięcej nie musimy jej chyba przedstawiać. Napisała już wiele książek i każda oferowała wielką literacką przygodę. Tym razem jest tak samo. Akcja Wielkiej ściemy rozpoczyna się pod koniec roku szkolnego. Właśnie wtedy poznajemy młodych mieszkańców wsi Kuski. Wieś jest piękna i swojska, ale mimo wszystko jest wsią, więc dzieci mają nieco mniejsze możliwości rozwijania swoich pasji i talentów. Nie ma tu domu kultury, nie ma zbyt wielu zajęć dodatkowych. Są za to nauczyciele, którym się chce dla tych dzieci starać. Mimo to, główny bohater ma kompleksy. Bez względu na to, jak wiele książek przeczytał, jak ciekawie potrafi opowiadać o filmach, które oglądają w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, nie czuje się pewnie, kiedy konfrontuje się z rówieśnikami z miasta. A taki rówieśnik (a właściwie rówieśniczka) pojawia się latem w Kuskach. Jak jej zaimponować? Jak zwrócić jej uwagę? Może najlepszym sposobem byłoby udawanie kogoś innego? Kogoś trochę (swoim zdaniem) lepszego... Ta droga wydaje się bohaterowi książki najlepsza, ale czy taka naprawdę będzie?
Wielka ściema to książka bardzo współczesna i przez to tak bardzo interesująca. Młodzi czytelnicy z łatwością, wśród jej bohaterów odnajdą siebie. Książka Katarzyny Ryrych to książka o nich. O uczniach szkół podstawowych i ich rozterkach. Nie jest ważne miejsce zamieszkania, nie są ważne szkoły, w których się uczą. Ważne są ich problemy i uczucia. Relacje, które budują z rówieśnikami. Pierwsze miłosne zauroczenia. To te rzeczy, które ich kształtują i, które będą wpływać na ich dalsze życie. Dobrze, żeby czuli, że nie są w tym sami. Dobrze, żeby mieli wsparcie. Także od bohaterów literackich. Choćby takich, jacy zostali przedstawieni w Wielkiej ściemie. Mądrej i ciekawej książce dla uczniów szkół podstawowych. Historii wartej przeczytania i przemyślenia. Historii, która budzi uśmiech na twarzy i podnosi na duchu. Koniecznie zaproponujcie ją swoim dzieciom. Jestem pewna,że nie będą rozczarowane!
 

Wielka ściema

Katarzyna Ryrych

ilustracje Kasia Kołodziej

Wydawnictwo Literatura 2024

wiek 9+


 

https://www.wydawnictwoliteratura.pl/

Komentarze

 1. Nagrody dla uczniów były od zawsze, ale... U mojej siostry zaczynają wprowadzać zakaz, ze względu na ministerialne zmiany, aby nie faworyzować dzieci... Pewnie wkrótce to szaleństwo ogarnie wszystkie placówki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoja opinia o tej książce jest bardzo entuzjastyczna! ❤️ Ja pamiętam, że cieszyły mnie moje książkowe nagrody 🙂

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za możliwość przeczytania fragmentów publikacji

  OdpowiedzUsuń
 4. Opis fabuły brzmi bardzo atrakcyjnie, a tematy poruszane w ksiązce są bardzo ważne dla rozwoju emocjonalego dzieci. Dziękuję za jej recenzję. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kupuję właśnie nagrody. Dla uczniów której klasy ta książka będzie interesująca.4, 5 klasa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uczniom czwartej i piątej klasy na pewno się spodoba!

   Usuń

Prześlij komentarz