"Słowiańskie mity i opowieści w komiksie" (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Imiona greckich i rzymskich bogów większość z nas wymieni nawet w środku nocy. Znamy ich historie, potrafimy bez większego zastanowienia opowiedzieć kilka mitów. Czytaliśmy je w szkole podstawowej, wracaliśmy do nich w szkole średniej. Nic dziwnego, że tak dobrze je pamiętamy. Są one stale obecne w naszej kulturze i języku. Zupełnie inaczej rzecz się ma z mitologią słowiańską. O niej nie wiemy nic albo bardzo niewiele. A szkoda, bo to ona powinna być nam najbliższa.

My mitologią słowiańską zaczęłyśmy się interesować właśnie dzięki książkom. Pierwsze były te pisane przez Marcina Szczygielskiego, który właściwie w każdej swojej książce przemyca elementy mitologii słowiańskiej. Potem trafiłyśmy na serię "Klub Kwiatu Paproci" Katarzyny Bereniki Miszczuk. Dzięki tym książkom wiemy o słowiańskich mitach już całkiem sporo. Nauki jednak nigdy za wiele, horyzonty poszerzać warto, dlatego jedną z naszych ostatnich lektur były Słowiańskie mity i opowieści w komiksie. Książka ciekawa ze względu na formę i treść. Po raz pierwszy spotkałam się z mitologią słowiańską zamkniętą w formie komiksu. Czy to się może podobać? Może! Nam spodobało się bardzo. Główna bohaterka komiksu - Małgosia, razem z czytelnikami, poznaje świat słowiańskich mitów. Przewodniczką jest jej babcia, kobieta zafascynowana i obeznana w świecie tamtych wierzeń. Przy każdej nadarzającej się okazji, opowiada wnuczce (i jej młodszemu bratu) o słowiańskich bogach i tradycjach. Na początek historia stworzenia świata. Do jej opowiedzenia zainspirują babcią jajka. Kolorowe drapanki, którymi można stwarzać świat! Małgosia dowiaduje się, że jajka były dla ludów słowiańskich bardzo ważne. Historia z nimi związana jest pretekstem do pierwszych babcinych opowieści. Kolejne są z nimi luźno powiązane. W każdej opowieści pojawiają się nowi bogowie. Ich historie przeplatają się z rozmowami babci i wnuków. Trochę tu nawiązań do współczesności, trochę podróży w przeszłość. Pasjonująca lektura!
Mitologia jest czymś, co się z zasady lubi. Lubią ją wszyscy, bo każdy znajduje w niej bohaterów, którzy go inspirują albo intrygują. Ta książka przekonuje, że ciekawi są nie tylko bogowie greccy. Ci pochodzący z mitologii słowiańskiej również. Słowiańskie mity i opowieści w komiksie dają czytelnikom szansę na poznanie Welesa, Peruna i Swarożyca. Z tej książki dowiedzą się, kim są Południca, Licho i Domowik. Poznają historię obrzędu Dziadów, dowiedzą się, czym były Szczodre Gody. Poznają słowiańskie demony, przeczytają o Nocy Kupały. Wszystko w jednej książce. Niesamowitym komiksie, pełnym ciekawych historii i niesamowitych ilustracji. Za te pierwsze odpowiada Wiktoria Korzeniewska, ilustracje stworzyła Natalia Noszczyńska. Ich współpraca przyniosła niesamowity efekt. Według mnie to jedna z najciekawszych książek, jakie ukazały się w ostatnim roku. Doskonała lektura na nadchodzące wakacje. 
 

*współpraca barterowa

Słowiańskie mity i opowieści w komiksie

Wiktoria Korzeniewska

ilustracje Natalia Noszczyńska

Nasza Księgarnia 2024

wiek 6+

https://nk.com.pl/
 

Komentarze

  1. Osobiście mitologię bardzo lubiłam w szkole,ta w formie komiksu zapowiada się ciekawie. MONIKA F

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że to dobry pomysł żeby przybliżyć dzieciakom nasze dawne wierzenia. Do młodych przemawiają historie opisane komiksami. Po prostu MAMA

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie mieć taką obeznaną mądra babcię, aż zazdroszczę bohaterce.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz