"Książkożercy" (Wydawnictwo Wilga)

Miałam nadzieję, że uda mi się wychować moje dziecko na miłośnika książek. Długo byłam przekonana, że nie będzie to specjalnym problemem. Pewność siebie zaczęłam tracić obserwując otaczające nas dzieci, które za czytaniem nie przepadają. Postanowiłam jednak nic nie zmieniać, dalej po prostu czytałam Tosi książki. Aż nadszedł czas, kiedy ona opanowała umiejętność czytania...

Mam wrażenie, że chyba nawet ten czas jest dla wychowywania miłośnika książek ważniejszy. Jeśli pierwsze samodzielne próby czytelnicze zakończą się porażką, trudno będzie podtrzymać i rozwinąć w dziecku miłość do książek. Sukces zagwarantować mogą odpowiednio dobrane lektury. Te lektury powinny być dostosowane poziomem do umiejętności dziecka. Treść książek musi być dla nich interesująca, a poziom trudności tekstu powinien być dostosowany do poziomu czytelniczego zaawansowania dziecka.  


Tego typu książek jest na rynku wydawniczym wiele. I dobrze. Dzieci mają w czym wybierać, każda powinno znaleźć coś, co je zainteresuje. Gdyby jednak ktoś nadal twierdził, że nic ciekawego jeszcze nie zostało wydane, spieszę donieść, że właśnie ukazała się nowa seria. Przygotowało ją wydawnictwo Wilga. Trzypozimowej serii nadano wiele mówiący tytuł "Książkożercy". Poziom A (dla książkogryzaków) przeznaczony jest dla dzieci, które dopiero uczą się czytać. Znaleźć w niej można proste wyrazy zbudowane z podstawowych liter. Zdania są proste i niedługie. Tak, aby dzieciom było łatwo je przeczytać. Poziom B (dla książkołasuchów) jest nieco trudniejszy, pojawiają się tu dwuznaki, zdań jest więcej i są one dłuższe niż na pierwszym poziomie. Poziom C to gratka dla prawdziwych książkożerców. Długie zdania, trudniejsza i dłuższa historia oraz wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Do tego słowniczek trudniejszych wyrazów (można go znaleźć również w książkach na poziomie B). 

Do tej pory na każdym poziomie ukazała się jedna książka. Super Marian nad jeziorem (poziom A) autorstwa Barbary Wicher opowiada o małym Jacku, który dostał na urodziny konsolę. Nowa zabawka tak bardzo go pochłonęła, że wziął ją ze sobą nawet nad jezioro. To jednak nie był dobry pomysł. Co dokładnie tam się wydarzyło dzieci przeczytają w książce i zobaczą na pięknych ilustracjach Edyty Karaban.  


Akcja Jogi, książka z poziomu B, również została napisana przez Barbarę Wicher. To gratka dla miłośników powieści detektywistycznych. Jej główni bohaterowie, Kuba i Ida, próbują rozwikłać tajemnicę rudego kota, którego znaleźli na tarasie. Dzieci muszą odnaleźć właściciela czworonoga. Ilustracje Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej świetnie pasują do tej pełnej ciepła opowieści o bystrych dzieciach i wielkiej przyjaźni, która łączy ludzi i zwierzęta. 


Bohaterami Bomberki (poziom C) autorstwa Grażyny Nowak-Balcer z ilustracjami Anny Simeone jest zgodne rodzeństwo. Zuza i Filip świetnie się dogadują, ale jest rzecz, której dziewczynka bardzo bratu zazdrości. Chodzi o kurtkę bomberkę, która należy do Filipa. Zuzia chciałaby przynajmniej raz ją założyć, nie jest to jednak takie proste. Czytelnik w napięciu śledzi losy bohaterów i kibicuje dziewczynce. 


Trzy książki i trzy historie. Każda ma innych bohaterów, każda opowiada o czymś innym. Wszystkie mają jeden cel - rozpalić w dzieciach miłość do czytania. Moim zdaniem im się to uda. Te nieduże książeczki mają w sobie wszystko to, co dobre książki powinny mieć. Są ciekawe i starannie przygotowane. Interesująca fabuła, piękne ilustracje, a do tego słowniczek trudnych wyrazów, pytania sprawdzające rozumienie tekstu i zadania z nim związane. Wszystko tworzy spójną i atrakcyjną dla początkującego czytelnika całość. Warto je pokazać swoim dzieciom. Bo z takimi książkami wychowuje się przyszłych KSIĄŻKOŻERCÓW!

Książki znajdziecie na stronie wydawnictwa Wilga

Komentarze

 1. Twoja Tosia wyrośnie chyba na najbardziej oczytaną uczennicę w całej szkole :) Gratuluję Wam obu sukcesu - a książki prezentują się bardzo zachęcająco :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też mam nadzieję, że moja córka będzie lubiła czytać książki.
  Bardzo podobają mi się te książeczki.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam, kiedy rano znajduje moje dzieci dosłownie obsypane książkami, bo czytały, aż padły 😂

  OdpowiedzUsuń
 4. Powieści detektywistyczne to to co tygrysy lubią najbardziej ��

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie się zabieramy za tą serie

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajne te książeczki!
  Moja córka ostatnio czyta mniej :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znałam tej serii, a chętnie sięgniemy po książeczki dla książkogryzaków.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam ilustracje w książkach dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale piękne ilustracje w tych książeczkach! <3

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniałe są te książeczki. Mamy wszystkie trzy ;) Mam nadzieję, że moi synkowie będą kochać książki tak jak ja ;) Tosiaczek lubi gdy mu czytam, sam wybiera książki do lektury więc chyba wszystko jest na dobrej drodze ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. W dzisiejszych czasach coraz ciężej wychować dziecko na małego czytelnika. Niestety. A te książeczki są świetne.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo interesujący pomysł na serię książek do nauki czytania! My dopiero spodziewamy się naszego synka, ale jak to w życiu- dzieci naśladują dorosłych, więc ja na pewno poza czyteniem dziecku chcę, aby widzialo, ze ja rowniez czytam :) mam nadzieję, ze nie bedzie miał oporów przed książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna seria, czytałyśmy wczoraj z moja trzylatką:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawe książeczki, chętnie po nie sięgniemy.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz