"Twój genialny mózg" (Wydawnictwo Znak Emotikon)

Zabrzmi to banalnie, ale muszę to napisać. Ludzkie ciało to niesamowita machina. Tyle w niej elementów, a wszystkie (kiedy człowiek jest zdrowy) tak zgodnie ze sobą współpracują. Układy są ze sobą idealnie połączone, a ich współdziałanie pozwala nam oddychać, ruszać rękami i nogami, myśleć. Nad wszystkim czuwa nasz mózg, najważniejszy organ, który steruje wszystkimi innymi. I właśnie mózg jest głównym bohaterem książki, którą chcę Wam dziś pokazać.

Twój genialny mózg to pozycja, która musi się znaleźć w biblioteczce każdego ciekawego świata małego czytelnika. Nie jest to może najobszerniejsza pozycja poświęcona tajemnicom ludzkiego ciała, ale znajdziecie w niej wszystko, co potrzebne, interesujące i warte poznania. Od razu rzuca się w oczy niezwykła oprawa graficzna tej książki. Mniejsze i większe ilustracje od razu przyciągają wzrok. To nieodłączna część tej książki. Dzięki ilustracjom można poznać i zrozumieć jeszcze więcej. Bajecznie kolorowe rysunki przeczą nazywaniu mózgu szarą istotą! Bez niego przecież nic nie byłoby możliwe. Poza tym mózg wcale nie jest szary. Autor książki mówi o nim "mokra różowawa grudka". Grudka może niezbyt duża, ale jaka ważna! Dlatego warto poznać ją lepiej. I dowiedzieć się na przykład do czego jest nam potrzebny i za co jest odpowiedzialny. Na kolejnych stronach mali czytelnicy poznają budowę mózgu. Tę opisano nie tylko szczegółowo, ale przede wszystkim bardzo interesująco. Wyróżniając kolejne części mózgu i przedstawiając funkcje jakie pełnią w ludzkim organizmie. Jest w tej książce również część poświęcona zmysłom i fragment przybliżający tematykę związaną z pamięcią. Bardzo interesujące są strony nazwane "Poradnikiem właściciela". Tam dowiedzieć się można, co trzeba robić, aby nasz mózg dobrze się czuł i pracował na najwyższych obrotach. 
Ta książka ma niewiele ponad 30 stron. Mało, prawda? Mimo to zawarto w niej ogrom wiedzy. Naprawdę jest co czytać. Ta popularnonaukowa opowieść o ludzkim mózgu powinna zainteresować każdego. Kolorowe ilustracje przyciągają i zachęcają do zajrzenia do środka. A kiedy już się tam zajrzy, to potem nie można się oderwać. Chce się wiedzieć więcej i więcej. Ja już wiele razy pisałam o tym, że gdyby w czasach mojego dzieciństwa wydawane były takie książki, moje życie mogłoby się potoczyć inaczej. Kto wie, może studiowałabym biologię i na poważnie zajęła się naukami przyrodniczymi. A tak, uczyłam się ze znacznie mniej ciekawych książek. Na szczęście, dzięki Tosi mogę nadrabiać braki w edukacji i poszerzać swoją wiedzę korzystając właśnie z takich książek. I dobrze wiem, że dzięki nim wiedza sama wchodzi do głowy. Takie książki mają też inną, bardzo ważną cechę i zaletę. Pokazują, że zdobywanie wiedzy to przyjemność, a nauka to wielka przygoda. Warto wziąć w niej udział!
Twój genialny mózg

Philip Bunting

tłumaczenie Arkadiusz Gardaś

Znak Emotikon 2024


 

Komentarze

  1. Genialna jest ta książka-masz racje też musimy ją mieć w swojej biblioteczce.Monika F

    OdpowiedzUsuń
  2. Sporo w niej informacji, a nie jest pozycją w sumie obszerną.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wspaniała książka! Ja ostatnio zachwyciłam się książką "Draka na antypodach"< która jest wspaniałym wprowadzeniem w dorosłość! Porusza ważne tematy i wiele można się z niej nauczyć!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz